Działania KSD w pandemii

23.11.2020

Działania KSD w okresie epidemii nie zostały sparaliżowane. Chociaż wypracowane przez lata procedury trzeba na bieżąco dostosowywać do nowej sytuacji.

 

Wielokrotnie pytano mnie, jak w okresie szalejącej pandemii przebiegają działania Krajowego Sądu Dyscyplinarnego (KSD). Czy nie zostały sparaliżowane z uwagi na to, że jego członkowie pochodzą ze wszystkich izb okręgowych. Nie stało się tak. Chociaż wypracowane przez wiele lat procedury trzeba na bieżąco dostosowywać do nieprzewidywalnej sytuacji.

 

Działania KSD

© Naeblys – stock.adobe.com

 

Z pomocą przyszły zmiany wprowadzone na ostatnim XIX Krajowym Zjeździe Sprawozdawczym PIIB, dotyczące naszych podstawowych dokumentów, tj. Statutu samorządu zawodowego inżynierów budownictwa i Regulaminu Krajowego Sądu Dyscyplinarnego. Dokonane zapisy dają możliwość odbywania posiedzeń sądu z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Wydłuża to jednak procedurę postępowania, chociażby na skutek podpisywania dokumentów w trybie obiegowym (nawet do 30 dni). Z satysfakcją informuję, że wszystkie sprawy rozpatrywane są na bieżąco.

Już 9 lipca br. w imieniu KSD przedstawiłem stanowisko i rekomendacje, jak należy organizować rozprawy oraz posiedzenia niejawne w sądach okręgowych w tym niełatwym okresie. W drugim półroczu br. działania KSD to m.in. cztery posiedzenia niejawne w składzie pięcioosobowym, tj. przed II instancją, rozpatrując 11 spraw i wydając stosowne rozstrzygnięcia. Dwa rozstrzygnięcia (od początku br.) są zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) i jedno do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA).

W siedzibie PIIB 28 września br. odbyło się – z inicjatywy Krajowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego Krajowego Sądu Dyscyplinarnego – drugie w tym roku spotkanie z Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego. Tym razem omawialiśmy przebieg kontroli naszych członków wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie przez inspektorów nadzoru budowlanego. Wnioski wynikające z tego spotkania zostały przedstawione wszystkim rzecznikom i członkom sądów obu instancji na szkoleniu w listopadzie br.

 

Marian Zdunek

przewodniczący KSD PIIB

 

Czytaj także: Sąd dyscyplinarny

Inżynier przed sądem

O odpowiedzialności zawodowej inżyniera budownictwa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.