Dworzec kolejowy w Olsztynku przejdzie modernizację

14.10.2019

Dworzec kolejowy w Olsztynku to historyczny obiekt, który teraz zostanie przystosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych, aktualnych przepisów budowlanych i przeciwpożarowych.

 

Dworzec kolejowy w Olsztynku w województwie warmińsko-mazurskim to kompleks budynków, który przejdzie dużą metamorfozę. Obecny budynek dworca przestanie pełnić swoją nominalną funkcję, na rzecz mniejszego z budynków znajdującego się w jego pobliżu, gdzie po przebudowie będzie prowadzona obsługa podróżnych. Historyczny dworzec zostanie zagospodarowany przez samorząd lokalny.

Zakres remontu dworca kolejowego w Olsztynku

Przebudowa jest kompleksowym przedsięwzięciem łączącym renowację historycznych pochodzących z 1939 roku budynków z przystosowaniem ich do współczesnych wymogów i przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych. Nowy budynek dworca, który jeszcze niedawno był obiektem handlowym, zostanie dostosowany do obsługi podróżnych. Wewnątrz znajdzie się kompleks toalet, kasa biletowa oraz poczekalnia.Dworzec będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej mobilności – usunięte zostaną bariery architektoniczne, powstaną linie prowadzące wraz z polami uwagi. Na dworcu pojawią się tablice systemu dynamicznej informacji podróżnych oraz nowoczesne nagłośnienie.

Będzie bezpieczniej, bo obiekt zyska nowoczesne systemy – monitoring, kontrolę dostępu oraz system sygnalizacji włamania i napadu.

 

Sprawdź: Przebudowa trasy Działdowo-Olsztyn

 

Dawny blask odzyska elewacja. Wymienione zostanie pokrycie dachu, stolarka okienna i drzwiowa. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż dużej szklanej witryny w elewacji budynku, od strony peronów, tak żeby podróżni mogli obserwować ruch pociągów. Innym bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest budowa pomiędzy starym i nowym budynkiem dworca otwartej wiaty wykonanej z betonu architektonicznego, która będzie nawiązywała do modernistycznego stylu historycznego dworca. Historyczny budynek dworca zostanie przebudowany pod nową funkcję i planuje się w nim utworzenie centrum kultury, które będzie prowadził samorząd lokalny. Wewnątrz będzie się mieścić m.in. sala wielofunkcyjna na 120 osób. Podobnie jak w nowym dworcu, renowację przejdzie elewacja. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, poszycie dachu oraz wszystkie wewnętrzne instalacje. Budynek spełni również wszystkie przewidziane prawem normy dla budynków użyteczności publicznej. Przebudowa kompleksu dworcowego zakłada również rewitalizację jego najbliższego otoczenia, czyli ułożenie nowych ciągów pieszych, wykonanie miejsc parkingowych (w tym dla osób niepełnosprawnych), a także budowę wiaty rowerowej.

 

Fot. stock.adobe / whitelook

 

Remont dworca kolejowego w Olsztnku będzie kosztował 21 mln zł. Środki pochodzą z PKP S.A. oraz z unijnego Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Planowany termin zakończenia prac to wiosna 2021 roku.

 

Polskie Koleje Państwowe S.A

 

Polecamy: Olsztyn będzie miał nowy dworzec

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.