Zbiornik Racibórz Dolny a zmiana biegu rzeki Odry

14.10.2019

Na placu budowy zbiornika Racibórz Dolny przeprowadzono operację hydrologiczną zmieniającą bieg Odry. Wody rzeki poprowadzono przez budowlę przelewowo-spustową.

 

Zbiornik Racibórz Dolny to największa w Polsce inwestycja o charakterze przeciwpowodziowym. Budowa zaawansowana jest w 85% (październik 2019 r.)

W wyniku przepięcia rzeki Odry na kluczowy obiekt hydrotechniczny powstającego zbiornika, woda popłynęła kanałem doprowadzającym do przęseł budowli, by po ich przekroczeniu trafić do kanału odprowadzającego i następnie do Kanału Ulgi.

 

Polecamy też: Budowa Kolektora Wiślanego w Warszawie

 

Przeprowadzenie operacji było możliwe za sprawą wcześniej zamontowanych na tym obiekcie zasuw, które regulują przepływ wód. Budowlę przelewowo-spustową wyposażono w 6 zasuw głównych, których praca będzie się odbywała się mechanicznie (ręcznie) oraz automatycznie (zdalnie). Każda z zasuw ma wymiary 12 m x ponad 8,5 m wysokości, a podnoszona jest na blisko 9 m.

 

 

Pojemność obiektu to 185 mln m3, a powierzchnia polderu liczy ponad 26 km2. Obiekt będzie redukował fale powodziowe katastrofalnych wezbrań na rzece Odrze, chroniąc życie, zdrowie i dobytek mieszkańców trzech nadodrzańskich województw (2,5 mln osób). Oddziaływaniem bezpośrednim i pośrednim zbiornik obejmie obszar około 600 km2.

Zbiornik Racibórz Dolny osiągnie swoją funkcjonalność wraz z uzyskaniem ciągłości wszystkich zapór.  

Wartość kontraktu szacuje się na ok. 2 mld zł. Budżet przedsięwzięcia pochodzi ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycję realizuje Budimex.

 

Budimex

 

Zobacz też: Zbiornik wodny w Nieliszu

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in