Bydgoszcz inwestuje w fotowoltaikę

29.07.2020

Bydgoszcz rusza z montażem paneli fotowoltaicznych na jedenastu miejskich budynkach. Inwestycja w odnawialne źródła energii pozwoli na oszczędności w miejskiej kasie. Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki dotacji unijnej.

 

Bydgoszcz po raz kolejny inwestuje w OZE. Miasto podczas termomodernizacji szkół i przedszkoli oraz przy realizacji nowych inwestycji uwzględnia montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Te eko działania pozwalają na oszczędności i pewną niezależność na trudnym rynku energetycznym. Wśród ponad 30 zrealizowanych dotychczas przedsięwzięć fotowoltaika zastosowana została na budynkach szkół, basenów, przedszkoli, miejskich PSZOK oraz w schronisku dla zwierząt, Pałacu Młodzieży i w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. W 2020 roku, dzięki kolejnym instalacjom fotowoltaicznym, Bydgoszcz osiągnie 800 kW mocy zainstalowanej. Miasto szacuje, że dzięki instalacjom na kolejnych 11 obiektach zmniejszy rachunki za prąd o około 175 tys. zł rocznie. Na realizację tego przedsięwzięcia Bydgoszcz pozyskała 50-procentowe dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Koszt tej inwestycji wyniesie około 900 tys. zł.

 

 

Po zakończeniu inwestycji ponad 40 budynków publicznych będzie miało zainstalowane panele fotowoltaiczne. Wyłonieni wykonawcy mają czas do końca września 2020 r. na zamontowanie fotowoltaiki na budynkach miejskich, szkołach oraz na węzłach komunikacyjnych. Tego typu rozwiązania pojawią się łącznie w 11 lokalizacjach:

 • Zespół Szkół Drzewnych, przy ul. Toruńskiej 44 (19,2 kW),
 • Zespół Szkół Chemicznych, przy ul. Łukasiewicza 3 (20,7kW),
 • Zespół Szkół Handlowych, przy ul. Gajowej 94 (19,8kW),
 • Zespół Szkół Elektronicznych, przy ul. Karłowicza 20 (19,8kW),
 • Zespół Szkół nr 8, przy ul. Pijarów 4 (18,0 kW),
 • Zespół Szkół nr 16, przy ul. Koronowskiej 74 (19,8kW),
 • Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, przy ul. Toruńskiej 174a (39,9kW),
 • Bydgoskie Biuro Finansów Oświaty, przy ul. Baczyńskiego 5 (39,9 kW),
 • Powiatowy Urząd Pracy, przy ul. Toruńskiej 147 (20,7kW),
 • BiT City Bydgoszcz Leśna, przy ul. Modrzewiowej 17 (9,9 kW),
 • BiT City Bydgoszcz Błonie, przy ul. Madalińskiego 1 (1,8kW)

Aspekt ekonomiczny jest bardzo ważny. Szacujemy, że ta inwestycja zwróci nam się w ciągu 3-4 lat. Instalacje z roku na rok tanieją, a ich efektywność jest coraz większa. Złożyliśmy kolejny projekt o wartości blisko 2 mln zł i liczymy na dofinansowanie. Naszym celem jest, aby w przyszłym roku osiągnąć już 1 megawat energii produkowanej z paneli fotowoltaicznych – Tomasz Bońdos, koordynator Zespołu ds. Zarządzania Energią UMB.

Czytaj też:

Uwzględniając zapotrzebowanie placówek oświatowych oraz moc instalacji miasto planuje zaoszczędzić aż 25 proc. kosztów zużycia energii. Bydgoszcz przygotowuje się także do następnych inwestycji w zieloną energię. Wytypowano 11 kolejnych placówek, które w przyszłości przy skutecznym pozyskaniu funduszy zewnętrznych zyskają panele fotowoltaiczne. Wśród nich znajdują się miejskie żłobki, szkoły i obiekty sportowe. Wszystkie prowadzone działania związane z OZE wpisują się w założenia projektu pn. „mySMARTLife: Inteligentna przemiana miast UE w kierunku nowej koncepcji inteligentnego życia i gospodarki”.

Urząd Miasta Bydgoszczy

Polecamy: Pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiczna na wodzie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in