Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

05.07.2019

Prawie 16 tysięcy paneli na ponad 7 hektarach powierzchni. W gminie Czernikowo niedaleko Torunia powstała największa farma fotowoltaiczna w Polsce.

Wybór lokalizacji pod farmę fotowoltaiczną

O wyborze lokalizacji elektrowni zadecydowały m.in. korzystne warunki naturalne, bezpośrednia bliskość do użytkowników końcowych, bliskość do innych źródeł OZE, spójność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz przychylność bezpośrednich odbiorców i interesantów projektu.

 

Fot. ENERGA SA

Wpływ farmy fotowoltaicznej na otoczenie

Instalacje fotowoltaiczne mają neutralny wpływ na środowisko naturalne, co oznacza, że w procesie wytwarzania energii elektrycznej nie występują czynniki o negatywnym wpływie na otoczenie przyrodnicze, np. hałas lub zanieczyszczenie powietrza. Inwestycja przyczynia się do rozwoju odnawialnych źródeł energii, mając pozytywny wpływ na realizację celów stawianych przez unijne i krajowe polityki, dotyczące sektora energetycznego. Szacuje się, że dzięki Czernikowie uniknięto emisji CO2 na poziomie około 3100 ton/rok.

 

Zobacz: Jak zmagazynować energię z odnawialnych źródeł energii

Ile energii wyprodukuje farma fotowoltaiczna Czernikowo?

Roczna produkcja energii elektrycznej w Czernikowie jest szacowana na poziomie 3 500 MWh, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania ok. 1 600 gospodarstw domowych. Instalacja składa się z blisko 16 tys. paneli – każdy o mocy 240W, które zajmują powierzchnię ponad 22,5 tys. m2, co odpowiada wielkości kilku boisk do piłki nożnej. Elektrownia fotowoltaiczna jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu – nie zanieczyszcza powietrza, nie wytwarza odpadów ani nie emituje hałasu. Przy tej wielkości rocznej produkcji elektrownia konwencjonalna wyemitowałaby ok. 3 tys. ton dwutlenku węgla.

Dane techniczne farmy fotowoltaicznej Czernikowo

Farma fotowoltaiczna Czernikowo, o mocy zainstalowanej 3,77 MW, ma kontenerową stację transformatorową składającą się z rozdzielni niskiego napięcia, komory transformatorów i rozdzielni średniego napięcia z nastawnią oraz przyłącze kablowe podziemne do linii SN 15 kV.

 

ENERGA SA

 

Zobacz też: Mały zestaw fotowoltaiczny, czyli prosty sposób na własny prąd

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.