Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym – relacja z konferencji

10.12.2019

Na XVI Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym” zgłoszono artykuły z 20 ośrodków naukowych z kraju i zagranicy (m.in. z Armenii, Gruzji, Rosji, Słowacji i Ukrainy).

 

 

W wydarzeniu zorganizowanym przez Katedrę Organizacji i Technologii Budownictwa Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej 4–6 grudnia 2019 r. wzięło udział ponad 60 osób, w tym przedstawiciele uczelni, instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń oraz firm z Armenii, Gruzji, Niemiec, Polski, Rosji i Ukrainy.

Wystąpienia dotyczyły budownictwa o zoptymalizowanym potencjale energetycznym, a więc komponentów obiektów budowlanych, wpływających na ich charakterystykę energetyczną, ekologiczną oraz właściwości odnoszące się do zrównoważonego rozwoju. Treścią referatów były wyniki badań naukowych oraz poszukiwań nowatorskich rozwiązań projektowych, konstrukcyjnych, technologicznych i organizacyjnych, pozwalających zoptymalizować pod względem energetycznym, a także ekologicznym realizację, eksploatację i utylizację obiektu budowlanego.

 

 

W drugim dniu konferencji, w pierwszej sesji wyjazdowej, uczestnicy zapoznali się z działaniami inwestycyjnymi i rozwojem Gminy Olsztyn. Szczególnym punktem tej sesji było poznanie projektu inwestycyjnego „Zwiększenie atrakcyjności Zamku Olsztyn poprzez wykonanie niezbędnych prac konserwatorskich i restauratorskich” wraz z oprowadzeniem po obiektach i terenie działań inwestycyjnych. W trzecim dniu konferencji, w drugiej sesji wyjazdowej, uczestnicy w ramach prezentacji „Zmieniamy architekturę miast – Kraków” zapoznali się z nowoczesnymi realizacjami: Centrum Kongresowym – ICE, rewitalizacją terenów poprzemysłowych i powstaniem zespołu obiektów Bonarka Business Park oraz obiektami Equal Business Park.

Praktykowane w szeregu już lat łączenie wystąpień, obrad i prezentacji referatów z sesjami wyjazdowymi, pozwala uczestnikom konferencji na zapoznanie się ze współczesną praktyką budowlaną, w szczególności z pracami rewaloryzacyjnymi, modernizacyjnymi, restauratorskimi w istniejących obiektach oraz realizacją nowych obiektów budowlanych. Podczas sesji wyjazdowych nadrzędnym punktem jest zwracanie uwagi na aspekty poszukiwania rozwiązań materiałowych oraz technologicznych optymalnych pod względem ekologicznym i energooszczędnych.

Patronat nad XVI Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną „Materiały i Technologie Energooszczędne – Budownictwo o zoptymalizowanym potencjale energetycznym” objęli JM Rektor Politechniki Częstochowskiej, Komisja Inżynierii Budowlanej Polskiej Akademii Nauk oraz Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN. Partnerami konferencji były następujące ośrodki naukowe: Research Institute of Building Physics (NIISF) Russian Academy of Architecture and Building Sciences, University of Žilina i Georgian Technical University. Konferencja włączona została do programu 70-lecia założenia Politechniki Częstochowskiej.

 

dr inż. Adam Ujma

 

 

Przeczytaj też: Termomodernizacja domu – korzyści ekonomiczne

Energooszczędna szkoła z rozwiązaniami smart home

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.