Biblioteka w technologii prefabrykowanej na Białołęce

09.02.2024

Biblioteka w technologii prefabrykowanej powstała w Warszawie w zaledwie sześć miesięcy. Jest też wyposażona w rozwiązania proekologiczne.

 

Biblioteka w technologii prefabrykowanej

 

Nowa biblioteka w technologii prefabrykowanej powstała przy ul. Kłosowej na warszawskiej Białołęce. Budynek o całkowitej powierzchni 724 m² składa się z dwóch kondygnacji. Na parterze znajduje się wypożyczalnia z mediateką, sala wielofunkcyjna oraz pomieszczenia ewidencji. Na piętrze natomiast ulokowano wypożyczalnię dla dzieci oraz pomieszczenia biurowe i socjalne.

Obiekt został wybudowany w technologii modułowej, bazującej na prefabrykowanych elementach drewnianych i żelbetowych oraz wykorzystaniu ciepłej płyty fundamentowej. Charakterystyczną cechą projektu jest widoczna konstrukcja drewniana, wykonana z belek i słupów. We wnętrzach znajdują się natomiast dwa rodzaje sufitów drewnianych (w tym sufit lamelowy) oraz duże przeszklenia.

 

Biblioteka w technologii prefabrykowanej

 

– Prace budowlane trwały od czerwca do listopada 2023 r. Projekt był szczególnie wymagający nie tylko pod względem czasowym, ale też w zakresie zastosowanej technologii oraz precyzji i estetyki wykonania. Ze względu na prestiżową funkcję obiektu realizacja wymagała od nas bardzo wysokiej dbałości o szczegóły – mówi Michał Oskroba, project manager w firmie EKOINBUD – generalnym wykonawcy inwestycji.

 

Biblioteka w technologii prefabrykowanej

 

– Wśród technologii wykorzystanych w budynku nowej biblioteki wymienić należy m.in. panele fotowoltaiczne umiejscowione na dachu, pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe czy systemy sterowania centralą wentylacyjną, optymalizujące zużycie energii. Wszystko to pozwoliło przygotować obiekt, który będzie nie tylko nowoczesny i zaawansowany technologicznie, ale też energooszczędny i bardzo ciepły – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD.

Ponadto, w ramach realizacji wykonawca zajął się również zagospodarowaniem okolicznego terenu – przygotowaniem nawierzchni mineralnej dróg, parkingów oraz chodników, budową tarasu i elementów zewnętrznych małej architektury a także przygotowaniem ogrodu deszczowego.

Biblioteka w technologii prefabrykowanej została ukończona w zaledwie 6 miesięcy.

Koncepcja budynku biblioteki zdobyła ostatnio wyróżnienie w kategorii projektów ekologicznych konkursu PLGBC Green Building Awards 2023.

 

Źródło: EKOINBUD

 

Czytaj także:

Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku została otwarta

Lubelska Biblioteka na Poziomie z nagrodami w konkursach architektonicznych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.