Bezpłatne szkolenia bhp

22.08.2016

3200 pracowników branży budowlanej zostanie przeszkolonych za pieniądze ZUS. Rusza ogólnopolski projekt bezpłatnych, obowiązkowych szkoleń bhp – zapisy już się rozpoczęły.

Od września do listopada 2016 r. pracownicy firm budowlanych z całej Polski, bez względu na rodzaj umowy czy staż pracy będą mogli bezpłatnie skorzystać z obowiązkowych, okresowych szkoleń bhp realizowanych w 16 województwach przez firmę FEUER sp. z o.o. Cykl szkoleń finansowany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Przystąpienie do projektu nie wymaga żadnych formalności, wystarczy zgłoszenie pracownika za pośrednictwem strony internetowej www.feuer.pl/darmowe-szkolenia-zus, mailowo pod adresem szkolenia.zus@feuer.pl lub telefonicznie pod numerem 790 377 329 albo 22 618 64 35. Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Fot. © Susanne Güttler – Fotolia.com

 

Zgodnie ze statystyką GUS1 branża budowlana jest najbardziej narażona na wypadki przy pracy. Tylko w 2014 r. ponad 130 osób straciło życie na budowie lub doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

9 na 10 wypadków przy pracy spowodowane jest brakami wiedzy pracownika lub jego przełożonego w zakresie bezpieczeństwa. Ciągle jeszcze znaczna część pracowników uczy się wyłącznie poprzez obserwację i naśladowanie, a nie poprzez odpowiednio dobrany i dopasowany system szkoleń. Dlatego w ramach działań Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS powstał ogólnopolski projekt darmowych szkoleń bhp dla pracowników branży budowlanej, który mamy przyjemność realizować – zaznacza mgr inż. Ireneusz Świercz – prezes i główny specjalista bhp w firmie FEUER sp. z o.o.

Bezpłatne szkolenia odbędą się w 16 miastach wojewódzkich. W każdym mieście będzie dostępnych 200 miejsc dla pracowników branży budowlanej. Łączenie w całej Polsce ZUS sfinansuje szkolenia bhp dla 3200 pracowników branży budowlanej. Proponowane w projekcie szkolenie jest obowiązkowym szkoleniem bhp, które powinien odbyć każdy pracownik budowy, zależnie od warunków pracy co roku lub co trzy lata. Program szkolenia przygotowało „Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”, które objęło patronatem cały projekt. Program obejmuje swoim zakresem najważniejsze zagadnienia bezpieczeństwa podczas wykonywania prac budowlanych, m.in. praca w wykopach, praca na wysokości, ratownictwo i zasady pierwszej pomocy, praca przy liniach energetycznych.

Trenerami będą wykładowcy z firmy FEUER sp. z o.o., którzy już wcześniej uzyskali akredytację zarówno merytoryczną, jak i warsztatową Porozumienia.

Projekt objęły swoim patronatem Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Program szkolenia ma rekomendację Państwowej Inspekcji Pracy.

 

1Opracowanie sygnalne MONITORING RYNKU PRACY, Wypadki przy pracy w 2014 r., www.stat.gov.pl.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in