Zero-energetyczny budynek dla Politechniki Poznańskiej

24.08.2017

Oddział Zachodni Przemysłu i Ochrony Środowiska Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construcción S.A. (partner) wygrały przetarg na budowę budynku niemal zero-energetycznego dla Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

Umowa podpisana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, wraz z uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na użytkowanie, obejmuje m.in. przekładkę kolektora DN 1000, konstrukcję i wykończenie obiektu (beton architektoniczny), instalacje elektryczne i niskoprądowe, instalacje sanitarne grzewcze (COP, COG, COT, CCW, PC3), chłodnicze, wytwarzania i zrzutu ciepła, źródła ciepła i chłodu, wentylację mechaniczną ogólną i pożarową oraz instalację fotowoltaiczną. Obiekt zaprojektowano z wysoko wydajnym i energooszczędnym wyposażeniem technicznym. Wszystkie instalacje będą spięte w jeden układ BMS (system zarządzania budynkiem) umożliwiając sterowanie układem oraz podgląd poszczególnych parametrów. Budynek niemal zero-energetyczny Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania zaprojektowano również z wysoko wydajnym i energooszczędnym wyposażeniem technicznym, którego zapotrzebowanie na energię pierwotną nieodnawialną nie przekroczy 50kWh/m²/rok.

Nowy budynek będzie oszczędny w formie. Wyróżni go charakterystyczna prosta bryła. Przewidziano trzy kondygnacje nadziemne budynku, które osiągną wysokość 12 m. Zgodnie z zamysłem architekta Sławomira Rosolskiego, projekt ma nawiązywać do proporcji Partenonu na Akropolu. Jednym z charakterystycznych elementów budynku WAWIZ ma być całkowicie przeszklone atrium, spełniające rolę wewnętrznego dziedzińca. Na tym samym poziomie znajdą się również dziekanaty i administracje wydziałów. Podziemna kondygnacja zostanie przeznaczona na laboratoria i parking.

Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej będzie obiektem niemal zero-energetycznym, co oznacza, że energia będzie pobierana z ziemi za pomocą pomp ciepła i ze słońca dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Pozwoli to uzyskać 80% energii potrzebnej do ogrzania budynku w zimę oraz ochłodzenia latem. Tym sposobem budynek uzyska również o połowę lepsze parametry niż wymaga tego Unia Europejska. Zgodnie z dyrektywą UE, od 2021 r. na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię i zasilanie.

Budowa Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej to, po otwarciu hali sportowej, Wydziału Technologii Chemicznej, Centrum Wykładowego oraz Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii, kolejny etap rozbudowy poznańskiej uczelni. Do 2020 r. na Piotrowie mają stanąć wszystkie wydziały politechniki.

Z ramienia Mostostal Warszawa inwestycję zrealizuje Oddział Zachodni Przemysłu i Ochrony Środowiska pod dyrekcją Marzeny Witkowskiej, kierownikiem kontraktu został Łukasz Czapla.

Termin realizacji: 18 miesięcy. Wartość kontraktu: 58 435 601,79 zł netto/71 875 790,22 zł brutto.

 

 

Podstawowe parametry techniczne:

– powierzchnia użytkowa: 15 523 m²

– powierzchnia całkowita: 19 931 m²

– powierzchnia terenu opracowania: 20 844 m²

– powierzchnia zabudowy: 4907 m²

– kubatura: 69 931,87 m³

– liczba kondygnacji: 4 (w tym jedna podziemna)

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in