Zakończenie budowy elektrociepłowni Zabrze

03.10.2018

W ostatnim tygodniu września odbyło się oficjalne otwarcie jednej z największych energetycznych inwestycji ostatnich lat w Polsce.

 

Elektrociepłownia Zabrze to pierwszy tak nowoczesny obiekt zarządzany przez Fortum w Europie. Ma możliwość wykorzystywania paliwa alternatywnego, podchodzącego z odpadów, dzięki czemu jest przyjazna środowisku.  Obecnie trwają prace rozruchowe i prace końcowe obiektu. Budimex był głównym wykonawcą prac budowlanych obok innych wykonawców branżowych.

Budimex zrealizowało kontrakt w ciągu 29 miesięcy, czyli zgodnie z zapisami umowy. Całkowita wartość projektu to ponad 51 mln zł. Zabrzańska elektrociepłownia Fortum będzie wielopaliwowa, tzn. będzie mogła korzystać z zasilania aż trzema różnymi rodzajami paliwa. Szczególnie ważna w tej kwestii jest możliwość użycia węgla RDF, czyli paliwa z odpadów, których nie można już ponownie wykorzystać. Dzięki temu w obiekcie będzie prowadzona gospodarka w tzw. obiegu zamkniętym, a materiały, które trafiłyby na wysypisko śmieci będą służyły do wytwarzania ciepła i prądu. To pierwsza w Polsce elektrociepłownia, która ma możliwość korzystać z tego paliwa alternatywnego.

Budimex, jako główny wykonawca robót budowlanych, był odpowiedzialny m.in. za budowę zespołu budynków głównych, w tym kotłowni oraz silosów przykotłowych, maszynowni, głównej klatki schodowej oraz budynku elektrycznego z nastawnią. Ponadto firma zrealizowała obiekty wprowadzania mocy, obiekty oczyszczania spalin i obiekty układu odpopielania. W zakres działań budowlanych firmy wchodziły także prace na dachu, wykonanym z blachy trapezowej na stalowej konstrukcji, pokryte papą termozgrzewalną. W sumie inwestycja zrealizowania przez Budimex liczy ponad 171 tys. m3 i prawie 12 tys. m2 powierzchni.

Eksperci szacują, że zastosowana technologia doprowadzi do zmniejszenia emisji szkodliwych pyłów ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie. Nowa elektrociepłownia zastąpi stare, wysłużone instalacje, działające do tej pory w Zabrzu i Bytomiu. Moc nowej instalacji wynosi 225 MW wsadu w paliwie (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW). Zakładana roczna produkcja ciepła wynosi 730 Gwh, prądu zaś 550 GWh.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.