XXVII sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane zakończona

15.07.2016

2818 osób w kraju zdało egzamin na uprawnienia budowlane w czasie XXVII sesji egzaminacyjnej. W wielu okręgowych izbach odbyły się już uroczystości wręczania decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych.

Do XXVII egzaminu na uprawnienia budowlane złożono 3339 nowych wniosków, z czego 97,7% zostało pozytywnie zakwalifikowanych. Egzamin pisemny odbywał się 20 maja we wszystkich 16 okręgowych izbach inżynierów budownictwa. Do testu przystąpiło 3649 osób. Następnie do egzaminu ustnego przystąpiło także w sumie 3649 kandydatów. Nieco lepsze wyniki uzyskiwali kandydaci na egzaminie pisemnym – ok. 86%, o ok. 10% gorsze były rezultaty osiągane na egzaminie ustnym. Łącznie w skali kraju egzaminu nie zdało 1326 osób.

 

 

Najwięcej uprawnień budowlanych uzyskali w XXVII sesji egzaminacyjnej inżynierowie w specjalności konstrukcyjno-budowlanej – ok. 1265; w specjalności instalacyjnej sanitarnej – 573, potem w specjalności instalacyjnej elektrycznej – 391 oraz w specjalności inżynieryjnej drogowej – 288. Pozostałe specjalności reprezentowały się następująco: specjalność inżynieryjna mostowa – 127; specjalność inżynieryjna kolejowa obiekty – 80; inżynieryjna – kolejowa sterowanie ruchem kolejowym – 20; inżynieryjna hydrotechniczna – 45; instalacyjna telekomunikacyjna – 29. W tej sesji nie było kandydatów zainteresowanych uzyskaniem uprawnień w specjalności inżynieryjnej wyburzeniowej.

Patrząc na liczbę uprawnień nadanych w poszczególnych okręgowych izbach inżynierów budownictwa, najwięcej decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych przyznano w Mazowieckiej OIIB (prawie 390), potem w Małopolskiej OIIB (prawie 350) i następnie w Śląskiej OIIB (prawie 250).

Postępowanie o nadanie uprawnień budowlanych prowadzone przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa jest ściśle podporządkowane przepisom prawa. Precyzyjne regulacje prawne sankcjonują fakt, iż nadanie określonej osobie uprawnień budowlanych jest gwarancją i świadectwem, że posiada ona odpowiednie kwalifikacje zawodowe i, co za tym idzie, ponosi pełną odpowiedzialność za wykonywaną pracę.

 

Urszula Kieller-Zawisza

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.