Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Żarówki dla klimatu

16.02.2010

Trwa akcja rozdawania energooszczędnych żarówek w zamian za elektrośmieci. Podczas ostatniej zbiórki w Wigierskim Parku Narodowym zebrano 30 ton zużytego sprzętu.

Ministerstwo Środowiska prowadzi w ten sposób akcję neutralizowania wpływu Konferencji Klimatycznej ONZ (COP 14) w Poznaniu na klimat.
Na mieszkańców zainteresowanych wymianą zużytego sprzętu elektronicznego na żarówki w miejscowościach przylegających do parków narodowych czekają przygotowane przez Ministerstwo Środowiska punkt wymiany.
Każdy za kilogram zużytego sprzętu otrzyma odpowiednią ilość żarówek energooszczędnych. Do rozdania w sumie jest 35 tys. żarówek energooszczędnych o mocy 23W i gwincie E27. W miejscowości Krzywe przy Wigierskim Parku Narodowym przekazano 3340 świetlówek.
 
Ministerstwo zaprasza do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego: 
16 lutego - w miejscowościach sąsiadujących z Pienińskim Parkiem Narodowym,
19 lutego - w Babiogórskim Parku Narodowym,
20 lutego - w Parku Narodowym Gór Stołowych (na placu przy siedzibie Miejskich Zakładów Użyteczności Publicznej w Kudowie Zdroju).
Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Konserwator Przyrody podsumowuje wstępnie akcję: Ta akcja to doskonały przykład łączenia tego co korzystne dla nas - bo używając energooszczędnych żarówek możemy zaoszczędzić na rachunkach za światło - oraz ekologiczne i dobre dla klimatu. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych odsłonach akcji.
Rozdawanie żarówek rekompensuje emisje CO2, które towarzyszyły Konferencji Klimatycznej (tzw. offset), zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska w grudniu 2008 r. w Poznaniu. Akcję rozpoczęła zbiórka w Puszczy Białowieskiej, ze względu na trwające tam negocjacje dotyczące poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego.
Emisję dwutlenku węgla powstałą w wyniku organizacji szczytu COP 14 szacuje się (łącznie z przylotami ponad 12 tysięcy gości z całego świata, ich pobytem w kraju oraz obsługą) na ok. 16 420ton.Akcja rozdawania energooszczędnych żarówek zrekompensuje tę emisję w całości. 
 
Źródło: MOŚ
 
 Fot. Żarówka LED Novallure/Philips

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube