Więcej pieniędzy dla nadzoru budowlanego

13.02.2020

Obiekty budowlane wzniesione bez pozwolenia zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Przykład: fragment konstrukcji z nielegalnego obiektu, który zabił trzy osoby w Bukowinie Tatrzańskiej.  Niestety niedofinansowany nadzór budowlany nie nadąża z kontrolami samowoli. Dlatego też rząd zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych środków dla powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego.

 

Podczas ferii zimowych na stoku narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej wiatr zerwał dach z budynku postawionego niezgodnie z prawem. Fragment konstrukcji uderzył w grupę osób. Niestety skutki tego zdarzenia były tragiczne – zginęły trzy osoby. W swoich komentarzach eksperci z branży budowlanej są zgodni – liczba samowoli budowlanych w Polsce rośnie, a skuteczność nadzoru budowlanego jest znikoma, ponieważ inspektoraty cierpią na niedobór kadr i są niedofinansowane. Inspekcje prewencyjne przeprowadzane są zbyt rzadko. Dodatkowo panuje powszechne przeświadczenie, że wznoszenie obiektów tymczasowych nie wymaga żadnych formalności.

 

Dwa dni po wydarzeniach w Bukowinie na twitterze minister Jadwigi Emilewicz pojawił się wpis o dodatkowych pieniądzach dla inspektoratów nadzoru budowlanego:

 

 

Fot. stock.adobe / chaisiri

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.