W Zawierciu powstanie zakład recyklingu baterii litowo-jonowych

06.04.2023

Inwestycja realizowana jest na zlecenie Elemental Strategic Metals. Generalnym wykonawcą jest Atlas Ward Polska.

 

zakład recyklingu baterii

Inwestycja Elemental Strategic Metals w Zawierciu. Fot. Atlas Ward Polska

 

Prace przy budowie zakładu już się rozpoczęły. Teren, który obecnie jest zagospodarowywany ma powierzchnię 145 000 mkw. Powierzchnia działki przeznaczonej pod kompleks wynosi 500 000 mkw. W nowym zakładzie Elemental, który realizuje krakowski oddział Atlas Ward Polska, odzyskiwane będą metale przemysłowe i szlachetne z baterii i akumulatorów wykorzystywanych m.in. w pojazdach elektrycznych, laptopach i telefonach komórkowych. Pozyskane w Zawierciu lit, kobalt, platyna, pallad czy rod będą mogły być ponownie wykorzystywane w procesach produkcji wartościowych metali, służących m.in. jako wsad do nowych baterii.

 

>>> Recykling baterii litowo-jonowych w Polsce

>>> Recykling stali wykorzystywanej w budownictwie

>>> Recykling gruzu betonowego metodą bezodpadową

>>> Lekkie kruszywo kompozytowe wykonane z odpadów

 

Zakład recyklingu baterii budowany wg zasad zrównoważonego budownictwa

W ramach inwestycji powstanie kompleks obiektów o łącznej powierzchni blisko 23 500 mkw. składający się z siedmiu budynków: hal recyklingu baterii LIBs,  pirometalurgii oraz rafinacji, magazynu baterii z warsztatem, oczyszczalni ścieków technologicznych, biurowca i budynku portierni. Proces budowy został zaplanowany w sposób umożliwiający realizację wszystkich obiektów jednocześnie. Projekt realizowany jest z uwzględnieniem wysokich standardów środowiskowych. W kompleksie znajdą się m.in. systemy oczyszczania powietrza i wody. W sąsiedztwie budynków powstanie również farma fotowoltaiczna, która będzie zasilać kompleks.

 

zakład recyklingu baterii

Zakład recyklingu baterii – wizualizacja. Źródło: Elemental Holding

 

– Każdy z budynków będzie zindywidualizowany pod względem rozwiązań technicznych, dostosowanych do specyficznych potrzeb i przeznaczenia danego obiektu. Chodzi tu przede wszystkim o rozwiązania dotyczące obciążeń, geometrii, a także klas korozyjności środowiska. Wykorzystanych zostanie ponadto wiele suwnic technologicznych. Nowy kompleks Elemental projektujemy w technologii BIM, co znacząco ułatwia i przyspiesza realizację inwestycji. BIM pozwala na zidentyfikowanie ewentualnych kolizji jeszcze na etapie projektowym, co pozytywnie wpływa na jakość wykonawstwa, a także lepszą kontrolę i nadzór procesu budowy – mówi Michał Szcześniak, Dyrektor Realizacji w krakowskim oddziale Atlas Ward Polska.

Kompleks powstaje w kluczowej dla biznesu lokalizacji. Zawiercie położone jest w niewielkich odległościach od dwóch najważniejszych w regionie aglomeracji – Krakowa i Katowic. Pobliskie trasy szybkiego ruchu umożliwiają szybki przejazd do Czech i na Słowację.

 

Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2023 roku.

 

Źródło: Atlas Ward Polska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in