Bezpieczny Kredyt 2% pozwoli kupić lokum większe o 50%

06.04.2023

Zdolność kredytowa to obecnie największy problem dla nabywców mieszkań. Znaczenie programu Bezpieczny Kredyt 2% będzie polegało na tym, że przynajmniej częściowo skompensuje on skutki szybkich wzrostów głównej stopy procentowej NBP oraz WIBOR-u.

 

Większa zdolność kredytowa względem obecnej, w trudnej dla kredytobiorców sytuacji oznacza po prostu wzrost powierzchni mieszkania, które będzie mogło kupić gospodarstwo domowe o danym dochodzie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, z jaką korzyścią wyrażoną w metrach kwadratowych może się wiązać skorzystanie z nowego programu kredytowych dopłat – Bezpieczny Kredyt 2%.

 

Wyliczenia dotyczące powierzchni nowego mieszkania, które można kupić za określoną kwotę, często pomijają koszty wykończenia takiego lokum. Tymczasem zakup „M” w stanie deweloperskim nadal jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Właśnie dlatego eksperci uwzględnili w kalkulacjach koszt związany z wykończeniem na poziomie 1 200 zł za mkw. Doliczenie kredytowanych kosztów wykończenia oczywiście pomniejsza metraż możliwy do zakupu w ramach określonej zdolności kredytowej. Takie założenie czyni jednak wyniki obliczeń bardziej realistycznymi.

 

>>> Ustawa o kooperatywach mieszkaniowych

>>> Czy powierzchnia pod ściankami działowymi zalicza się do powierzchni użytkowej mieszkania?

>>> Odbiór lokalu od dewelopera przez rzeczoznawcę budowlanego

 

Fot. stock.adobe/ Mariusz Stoszewski

 

Kawalerka dla singla jedynie z dopłatą do raty?

Singiel z dochodem 5 000 zł netto w ramach aktualnej oferty banków miałby zdolność kredytową na poziomie zaledwie 210 000 zł (oprocentowanie zmienne: 8,90%, 25 lat spłaty). Program Bezpieczny Kredyt 2% może powiększyć taką zdolność o około 50%, co potwierdzają informacje przedstawione przez rząd. Obliczenia analityków RynekPierwotny.pl wskazują natomiast, że rządowy program podniesie zdolność kredytową przykładowego singla do 320 000 zł.

Taka podwyżka zdolności kredytowej oznacza, że średnia powierzchnia nowego mieszkania z wykończeniem możliwa do zakupienia w dziesięciu największych miastach wzrośnie z 20 do 31 mkw. W tym kontekście warto przypomnieć, że na rynku pierwotnym nie znajdziemy lokali mieszkalnych mniejszych niż 25 mkw. To ograniczenie wynikające z przepisów. Mniejsze mogą być tylko mikrokawalerki zakwalifikowane jako lokale użytkowe.

Bezpieczny Kredyt 2%

 

Rodzina korzystająca z programu Bezpieczny Kredyt 2% zakupi mieszkanie większe o duży pokój

A jak wygląda sytuacja rodziny „2+1”, która dysponuje dochodem wynoszącym 9 000 zł netto. W obecnych warunkach taki poziom dochodów pozwoli nabyć w największych miastach nowe mieszkanie z wykończeniem o powierzchni 27 mkw. (Warszawa) – 39 mkw. (Bydgoszcz/Łódź). Średni wynik z dziesięciu analizowanych miast na poziomie 34 mkw. na pewno nie wygląda zachęcająco względem potrzeb trzyosobowej rodziny. Jednak w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% to samo gospodarstwo domowe mogłoby kupić wykończony nowy lokal o powierzchni 50 mkw. To już metraż niewiele mniejszy od średniej rynkowej. Wybór lokalu położonego w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z największych miast na pewno pozwoliłby poprawić metrażowe wyniki. Dane z systemu BIG DATA RynekPierwotny.pl wskazują, że na przykład w sąsiedztwie Warszawy czeka na nabywców około 2 500 lokali o średniej cenie ofertowej 8 800 zł za mkw.

 

Bezpieczny Kredyt 2%

 

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in