Tarnów będzie wytwarzał ciepło z odpadów

17.09.2020

W Tarnowie powstanie instalacja kogeneracyjna produkująca energię z odpadów. Koszt przedsięwzięcia to 200 mln zł.

 

Dzięki przedsięwzięciu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie aż 30% miejskiego ciepła będzie pochodziło z przetwarzania odpadów. Budowa eko-spalarni pre RDF (ang. Refused Derived Fuel) w Tarnowie zastąpi obecnie eksploatowane źródła węglowe. Wydajność nowoczesnej inwestycji szacuje się na 40 tys. ton przetwarzanego paliwa odnawialnego rocznie (tzw. RDF) wytworzonego z lokalnych odpadów komunalnych.

 

Wykorzystanie śmieci powinno zmniejszyć emisję pyłów oraz ograniczyć masę składowanych na wysypiskach odpadów o ponad 34,5 tys. ton/rok. Moc cieplna, jaką osiągnie instalacja wyniesie 20 MWt, natomiast moc elektryczna 3,5 MWe. Szacowana wielkość produkcji ciepła to ponad 297 tys. GJ/rok a energii elektrycznej około 12 tys. MWh/rok.
Projekt „Budowa instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie” będzie dofinansowany z programu NFOŚiGW „Racjonalna gospodarka odpadami, Część 2) Instalacje gospodarowania odpadami”. MPEC S.A. w Tarnowie otrzyma 20 mln zł dotacji i ponad 145 mln niskooprocentowanej pożyczki.

https://inzynierbudownictwa.pl/

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie jest liderem przedsiębiorstw ciepłowniczych w Polsce. W 2006 r. spółka otrzymała Laur Ciepłownictwa, jako najlepsze przedsiębiorstwo energetyki cieplnej w kraju w kategorii do 1 mln GJ/rok. Obecnie MPEC zaopatruje w ciepło ponad 80 tys. mieszkańców Tarnowa, Niedomic i Żabna oraz kilkadziesiąt dużych przedsiębiorstw i instytucji publicznych działających na terenie miasta Tarnowa i tym samym dostarcza ciepło systemowe do ogrzania ponad 2,1 mln m2 powierzchni.

 

Jednym z trzech akcjonariuszy spółki jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który posiada 39,3% udziałów.

NFOŚiGW

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.