Specustawy inwestycyjne – zmiana przepisów w 2021 roku

26.07.2021

Wprowadzone zmiany mają na celu usprawnienie i przyśpieszenie procesu przygotowywania i realizacji strategicznych inwestycji.

 

27 maja 2021 roku weszła w życie Ustawa z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustaw regulujących przygotowanie i realizację kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej (Dz.U. z 2021 r. poz. 922)

 

Zmiany wprowadzone tym aktem prawnym dotyczą trzech specustaw inwestycyjnych, to jest ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, ustawy z dnia 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Nowelizacja wskazanych aktów prawnych ma na celu usprawnienie i przyśpieszenie procesu przygotowywania i realizacji wyżej wymienionych inwestycji. Zmiany polegają głównie na ujednoliceniu przepisów specustaw inwestycyjnych oraz wyeliminowaniu istniejących wątpliwości interpretacyjnych. Wprowadzono jednoznaczną definicję strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej. Rozszerzono także wykaz strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowej o nowe inwestycje. Wprowadzone przepisy ułatwiają też nabywanie tytułów prawnych do nieruchomości, na których ma być przygotowywana lub realizowana strategiczna inwestycja w zakresie sieci przesyłowej lub inwestycja w zakresie terminalu. Istotną regulacją jest również zagwarantowanie operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego oraz operatorowi systemu przesyłowego gazowego udziału w procesie planistycznym prowadzonym przez jednostki samorządu terytorialnego. Nowelizacja przedłuża ponadto okres obowiązywania specustawy przesyłowej do dnia 31 grudnia 2030 r.

 

Opracowała Aneta Malan-Wijata

 

Specustawy inwestycyjne

Gazoport w Świnoujściu. Fot. stock.adobe/Wojciech Wrzesień

 

Zobacz też:

Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. ZMIANA przepisów

Produkty budowlane

Dyskusja o przygotowaniu inwestycji publicznych

Oświadczenie projektanta a zgodność projektu z wymaganiami ochrony środowiska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.