Są pieniądze na Społeczne Budownictwo Czynszowe

18.07.2019

Od września 2019 roku ruszy kolejna edycja programu Społeczne Budownictwo Czynszowe. Na inwestorów czeka pula środków na kredyty preferencyjne w kwocie przekraczającej 1,3 mld zł.

Dlaczego program Społeczne Budownictwo Czynszowe jest wżny?

Dostęp do mieszkań z umiarkowanym czynszem jest szczególnie ważny dla gospodarstw domowych, których dochody są zbyt wysokie, aby pozyskać mieszkanie gminne, ale jednocześnie nie pozwalają na zakup lub wynajęcie samodzielnego mieszkania. Według ostatniego raportu Habitat for Humanity zjawisko to dotyka aż 40 proc. polskiego społeczeństwa. Określa się je jako tzw. „lukę czynszową”. Samodzielne mieszkanie dla polskich rodzin wciąż nie jest normą. Na 1000 Polaków przypada 381 mieszkań, natomiast mediana w Unii Europejskiej to 435.

 

Fot. pixabay.com (Kawa)

 

W pewnym stopniu odpowiedzią na ten problem jest Społeczne Budownictwo Czynszowe. Preferencyjnych kredytów na ten cel udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki niskiemu oprocentowaniu kredytów, umiarkowanym kosztom budowy oraz często również partycypacji najemców w kosztach realizacji inwestycji stawki czynszu mogą być utrzymywane na niskim poziomie. Przeciętny czynsz w takim mieszkaniu jest zwykle o kilkadziesiąt procent niższy od rynkowego. Udział w kosztach budowy jest podobny do kaucji zwracanej przy wyprowadzce i pobieranej od kolejnych lokatorów. Dzięki wprowadzonej w 2018 r. możliwości łączenia kredytu preferencyjnego SBC z grantem dla gminy z Funduszu Dopłat inwestorzy coraz częściej rezygnują z wymogu wnoszenia przez najemców partycypacji w kosztach budowy.

 

Zobacz też: Wzrost w budownictwie mieszkaniowym

Społeczne Budownictwo Czynszowe w praktyce

Dotychczas ponad 2 tysiące rodzin otrzymało klucze do wykończonych pod klucz mieszkań z umiarkowanym czynszem, w standardzie nieustępującym mieszkaniom z rynku deweloperskiego. Jednak takich mieszkań wciąż brakuje. Bank Gospodarstwa Krajowego zaprasza we wrześniu 2019 r. wszystkie uprawnione podmioty do składania wniosków w siódmej edycji programu Społeczne Budownictwo Czynszowe. Na inwestorów czeka pula środków na kredyty preferencyjne w kwocie przekraczającej 1,3 mld zł. Limitowany czynsz dla najemców to duża zaleta przy stale rosnących cenach.

 

Przekłada się to na duże zainteresowanie najemców, szczególnie wobec wzrostu cen wykonawstwa, materiałów budowlanych i samych mieszkań, zarówno na rynku deweloperskim, jak i na wynajem. Od początku trwania programu najwięcej mieszkań czynszowych powstało na Śląsku, Mazowszu i na Dolnym Śląsku.

Doskonalenie programu Spełecznego Budownictwa Czynszowego

Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju próbują doskonalić program. Na początku lipca 2019 r. prezydent podpisał zmianę w przepisach ułatwiających korzystanie ze społecznego najmu czynszowego. Zrezygnowano na przykład z weryfikacji ich dochodów najemców co dwa lata. Spełniony warunek wysokości dochodów z dnia zawarcia umowy najmu nie zostanie zakwestionowany w przypadku np. awansu zawodowego. Zrezygnowano także z najniższych limitów dochodów najemców, co znacząco podniosło limity dochodów najemców.

 

Sprawdź: Rosną ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe

Kto buduje w ramach programu Spełecznego Budownictwa Czynszowego?

Mieszkania ze wsparciem BGK budują najczęściej Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS-y), ale coraz więcej zachęt pojawia się także dla innych inwestorów. Nowe przepisy ułatwią rozpoczęcie inwestycji spółdzielniom mieszkaniowym. Do zaangażowania się w program, czyli zaciągnięcia kredytu, ma wystarczyć decyzja zarządu spółdzielni, a nie walnego zgromadzenia jak dotychczas. Spółdzielnie od połowy 2017 r. mogą przeznaczyć środki z kredytu na mieszkania udostępniane na zasadzie lokatorskiego spółdzielczego prawa dla lokalu, a nie tylko lokale na wynajem. Procedurę ubiegania się o kredyt uprości także zniesienie wymogu zawarcia umowy z gminą w przypadku inwestorów nienależących do samorządów. Ponadto inwestorzy tacy jak spółdzielnie mieszkaniowe i prywatne TBS-y, mogą pozyskać wykonawcę inwestycji bez przetargu. Pozwolenie na budowę jest niezbędne dopiero na etapie podjęcia decyzji kredytowej przez BGK, a nie jako załącznik do wniosku kredytowego, jak miało to miejsce dotychczas.

 

Od 1 września 2019 roku BGK rozpocznie trwający jeden miesiąc nabór wniosków, które składać mogą TBS-y gminne i prywatne, spółki gminne niebędące TBS-ami oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Do rozdysponowania czeka aż 1,3 mld zł.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.