S74 od Mniowa do Kielc ma wykonawcę

10.03.2022

S74 na odcinku Przełom/Mniów–Kielce Zachód zostanie wybudowana za ok. 537,7 mln zł i ma być gotowa w 2025 r.

 

S74

 

Rozpoczyna się realizacja kolejnego odcinka drogi ekspresowej S74 w województwie świętokrzyskim.

Obecnie droga krajowa nr 74, na wjeździe i wyjedzie z Kielc w stronę Mniowa i Miedzianej Góry, jest często zakorkowana. Nowa dwujezdniowa trasa usprawni przejazd między województwami łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. Mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego docelowo zyskają bezpieczne i szybkie połączenie z węzłami autostradowymi na A1 i A2.

Przetarg na realizację odcinka S74 Przełom/Mniów–Kielce Zachód wygrało konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia. Umowa z wykonawcą opiewa na kwotę ok. 537,7 mln zł.

W ramach inwestycji zaprojektowany i wybudowany zostanie odcinek dwujezdniowej trasy ekspresowej o długości blisko 16,4 km, przebiegający przez teren gmin Mniów, Miedziana Góra i Strawczyn. Droga na fragmencie ok. 400 m, począwszy od miejscowości Przełom, biec będzie istniejącym śladem DK74, następnie odbije w kierunku południowo-zachodnim i poprowadzona po nowym śladzie skomunikuje się z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód, wybudowaną w ramach obwodnicy Kielc. Powstaną także węzły drogowe Mniów (na połączeniu S74 z istniejącą DK74) i Bugaj (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748). Wybudowane zostaną: 12 wiaduktów drogowych, dwa mosty, przejścia dla zwierząt, urządzenia ochrony środowiska, drogi dojazdowe oraz Miejsca Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Przełom.

Czas realizacji inwestycji w systemie „projektuj i buduj” to 36 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą (z wyłączeniem okresów zimowych w czasie prowadzenia robót budowlanych). Projekt budowlany powinien być gotowy w I kwartale 2023 r. Dzięki temu w drugiej połowie 2023 r., po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, będą mogły ruszyć roboty budowlane. Nowa trasa ma być oddana do ruchu w drugiej połowie 2025 r.

 

Źródło: GDDKiA

 

Przeczytaj też:

S19 Rzeszów Południe–Babica w budowie

S3: tunel TS-26 przebity

S10 Bydgoszcz Południe–Emilianowo z wykonawcą

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in