Rynek pracy w branży budowlanej

29.12.2011

Według wyników 10. edycji badania Antal Global Snapshot, przeprowadzonego przez firmę Antal International, plany związane z zatrudnianiem specjalistów i menedżerów w branży budowlanej są optymistyczne. Wyniki wskazują na ustabilizowaną dynamikę rynku pracy.

Ponad połowa pracodawców (57%) deklarowała potrzebę zatrudniania, a 15% – konieczność zwalniania specjalistów i menedżerów w drugiej połowie października 2011 r. W przypadku planów na kolejne trzy miesiące, odsetek pracodawców deklarujących konieczność rekrutacji i zwalniania pracowników z tej grupy wynosi odpowiednio 49% i 15%.

 

Rynek pracy w branży budowlanej pod koniec 2011 r.

W październiku, kiedy badanie było przeprowadzane, 50% pracodawców deklarowało prowadzenie procesów rekrutacyjnych na średnie i wyższe stanowiska. 44% badanych wykazało chęć zatrudniania pracowników z tej grupy w ciągu kolejnych trzech miesięcy.

Rok 2011, pomimo zawirowań rynkowych, możemy oceniać naprawdę dobrze. Liczba prowadzonych przez Antal Internationalprojektów rekrutacyjnych daje podstawy sądzić, że dobrym kandydatom coraz łatwiej jest znaleźć ciekawą pracę, czego przykładem są specjaliści i menedżerowie w branży budowlanej. Obecnie jedynie pewien niepokój odczuwany jest w obszarze budowy dróg. Niewiadomą są też szczegóły planowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian w przepisach prawa. Wobszarze budowy dróg będzie stagnacja – duża część kontraktów będzie kontynuowana, natomiast będzie mniej ogłaszanych nowych przetargów. Wyczerpują się środki z funduszy europejskich, np.: Programu Infrastruktura i Środowisko, co spowoduje z czasem spadek liczby procesów rekrutacyjnych. Planowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany przepisów dotyczących rynku pracy w branży budowlanej związanych z częściowym uwolnieniem zawodów budowlanych mogą też mieć wpływ na kształt rynku. – komentuje Tomasz Kośnik, konsultant Antal International specjalizujący się w rekrutacji do branży budowlanej.

 

Fot. © endostock – Fotolia.com

 

Prognozy na rok 2012

Na rynku pracy sytuacja się zmienia, a ekonomiści prognozują kolejny okres spowolnienia gospodarczego. Zauważamy jednak pewne tendencje, które mogą umożliwić realizację optymistycznego scenariusza na rynku pracy. Deweloperzy i inwestorzy opierający swoją działalność na budownictwie mieszkaniowym, biurowym i komercyjnym mają w planach sporą liczbę inwestycji. Kolejnictwo jest kolejnym obszarem rozwijającym się dynamicznie. W 2012 roku w branży budowlanej w szczególności poszukiwani będą pracownicy specjalizujący się w budowie kolei. Dobra koniunktura panować będzie zarówno w projektowaniu, jak i wykonawstwie robót kolejowych. Bez problemu pracę znajdzie projektant trakcji i sterowania ruchem kolejowym czy kierownik budowy ze specjalizacją kolejową. Obecnie planuje się wiele inwestycji w tym obszarze, a ze względu na często zmieniające się ustawy dotyczące uprawnień oraz małą liczbę takich projektów dotychczas, na rynku jest mało kandydatów o poszukiwanych kwalifikacjach. Dla osób, które są specjalistami w tym zakresie, rok 2012 z pewnością będzie rokiem kandydata.– zauważa Tomasz Kośnik, konsultant Antal International specjalizujący się w rekrutacji do branży budowlanej.Coraz więcej młodych ludzi podejmuje prace wakacyjne, zdobywa pierwsze doświadczenia zawodowe, co ułatwia im znalezienie satysfakcjonującej pracy, ponieważ pracodawcy cenią proaktywną postawę, a doświadczenie zawodowe jest dla nich niejednokrotnie ważniejsze niż np. ukończenie dwóch kierunków studiów.

Dobrze wróżą także prężnie rozwijające się elastyczne formy zatrudnienia. Jest to zatrudnienie z jednej strony korzystne dla przedsiębiorców, z drugiej zaś strony ciekawe dla specjalistów i menedżerów, którzy biorąc udział w różnych projektach mają możliwość szerszego rozwoju zawodowego, a także zachowania work-life balance.

Powyższe fakty pozwalają zachować optymizm co do perspektyw specjalistów i menedżerów z branży budowlanej na rynku pracy w 2012 roku. Warto dbać o samodoskonalenie się i rozwój kwalifikacji, aby zachować konkurencyjność i nie obawiać się ewentualnej, trudniejszej sytuacji rynkowej.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in