Rusza rewitalizacja linii Tychy – Łaziska Średnie

07.04.2016

Blisko 40 mln zł brutto będzie kosztować rewitalizacja linii kolejowej nr 169 Tychy – Orzesze Jaśkowice na odcinku Tychy – Łaziska Średnie. Prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu i potrwają do końca grudnia.

Linią 169 poruszają się pociągi towarowe, ale odnowiony szlak będzie mógł obsługiwać także ruch pasażerski. Skanska, która zrealizuje inwestycję na zlecenie PKP PLK, wykona ją w konsorcjum swoich jednostek z Polski i Słowacji.

Roboty, które zostaną wykonane poprawią bezpieczeństwo przewozów. Infrastruktura kolejowa zostanie zmodernizowana i stanie się bardziej niezawodna. Pociągi będą mogły także rozwijać większe prędkości. Zamiast dotychczasowych 60-70 km/h tabory pojadą dwa razy szybciej. Co to oznacza? Przede wszystkim lepsze wykorzystanie trasy (wzrośnie przepustowość linii kolejowych, czyli ich efektywność) i mniejsze zużycie energii przez ciężkie składy towarowe. Nowoczesna infrastruktura stanie się również bardziej ekonomiczna w utrzymaniu. Dodatkowo, przy uruchomieniu pociągów pasażerskich, podniesie się komfort i skróci czas podróży – informuje Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK SA.

 

Fot. fotovika – Fotolia.com

 

Skanska m.in. przebuduje nawierzchnie kolejowe i wymieni tory na długości blisko 8 km. W celu podniesienia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym wymienimy 13 rozjazdów, zmodernizujemy 8 przejazdów kolejowo-drogowych i przebudujemy 2 przejścia dla pieszych: na stacji Tychy i Orzesze Jaśkowice – wyjaśnia Paweł Rzepka, kierownik robót, Skanska. – W ramach prac elektroenergetycznych przebudujemy m.in. około 8 km sieci trakcyjnej, wykonamy zabudowę urządzeń elektrycznego ogrzewania rozjazdów oraz roboty z zakresu branży automatyki i telekomunikacji, np. przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym i elektryczną centralizację zwrotnic.

Inwestycja obejmuje również rewitalizację 8 obiektów inżynieryjnych, przebudowę skarp i nasypów.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.