Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie zakończona

09.08.2023

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie dobiegła końca. Budynek mieści 5 nowoczesnych scen. Podczas prac wykonano też pierwszą w Polsce tak wysoką żelbetową ścianę dociskową.

 

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie

 

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie obejmowała modernizację ponad 100-letniej części obiektu oraz budowę nowego budynku położonego 2 m poniżej poziomu morza – nowoczesną żelbetowo-szklaną konstrukcję wkomponowaną w nadodrzańską skarpę. Stara część jest prawdziwą perłą architektury modernistycznej. Nowy budynek o wysokości 17 m składa się z 4 podziemnych kondygnacji i tarasu widokowego będącego zarazem dachem nowego budynku teatru. To właśnie w nowej części mieści się scena główna z 569 miejscami, scena teatru szekspirowskiego (549 miejsc) i scena eksperymentalna na prawie 200 miejsc. Ten unikalny w skali europejskiej budynek ma obecnie 5 nowoczesnych scen, mogących pomieścić łącznie ok. 1000 widzów. 6 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie obiektu.

 

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie

 

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie była prawdziwym inżynieryjnym wyzwaniem. Aby mogła powstać znajdująca się pod ziemią kilkukondygnacyjna część, konieczne było obniżenie zwierciadła wody gruntowej. W tym celu wywieziono ponad 60 000 m³ ziemi i przepompowano ok. 150 000 m³ wody. Na wykonanie ściany szczelinowej, stanowiącej pionowe zabezpieczenie wykopu leżącego na skarpie budynku, zużyto ponad 5000 m³ betonu i ponad 2000 t stali zbrojeniowej. W efekcie prac powstała konstrukcja o powierzchni ponad 4500 m², z których najwyższa ma ponad 22 m.

 

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie

 

– Realizacja tego przedsięwzięcia była dużym wyzwaniem nie tylko z powodów czysto konstrukcyjnych. Pandemia, galopujące ceny materiałów oraz odpływ pracowników z Ukrainy, to tylko niektóre z przeszkód, z jakimi przyszło nam się zmagać. Finalnie budowę zakończyliśmy tylko 5 miesięcy później niż planowaliśmy – mówi Artur Popko, prezes zarządu Budimex S.A., generalnego wykonawcy inwestycji.

 

 

– Realizując tę skomplikowaną konstrukcję, wykonaliśmy jedno z największych podbić fundamentów budynku w technologii jet-grouting. Dzięki temu możemy się pochwalić pierwszą w Polsce tak wysoką żelbetową ścianą dociskową, która zabezpiecza stateczność gmachu starego teatru, a jednocześnie jest elementem konstrukcyjnym nowego budynku – mówi Jarosław Maślanka, dyrektor rejonu zachodniopomorskiego Budimex S.A.

 

 

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie kosztowała 170 mln zł netto, a prace trwały 3 lata. Autorem projektu jest Atelier Loegler Architekci sp. z o.o. z Krakowa.

 

Źródło: Budimex S.A.

 

Czytaj także:

Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową siedzibę

Sinfonia Varsovia Centrum – rusza budowa

Opera Nova w Bydgoszczy zostanie rozbudowana

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.