Rewitalizacja jeziora i lodowiska w budapeszteńskim Citi Parku

22.07.2011

Kolejna faza rekonstrukcji Citi Parku w Budapeszcie na Węgrzech – renowacja jeziora – została ukończona. Warstwy leżące pod jeziorem zostały ustabilizowane z wykorzystaniem wysokiej jakości geowłókniny DuPont™ Typar®.

Maszynowo chłodzone lodowisko w Budapeszcie, drugie tego typu w Europie, zostało wybudowane w 1926 roku, krótko po wybudowaniu podobnego w Wiedniu, w Austrii. Jest ono położone w największym parku Budapesztu, na krańcu City Parku. Od początku było ono popularnym miejscem służącym mieszkańcom Budapesztu i turystom. W zimie, ogromna tafla lodowa jest tworzona poprzez maszyny chłodzące znajdujące się pod jeziorem. W lecie, obszar ten jest wypełniony wodą i wykorzystywany przez łodzie. Lodowisko częściowo było zrekonstruowane po II Wojnie Światowej i powiększone w 1968roku. Jednak jezioro dla łódek i lodowisko postarzały się, a wraz z nimi sąsiadujący, wartościowy architektonicznie budynek. Długo oczekiwana, kompletna rekonstrukcja całego kompleksu rozpoczęła się w listopadzie 2005 roku.

 

 

Stare lodowisko zostało zbudowane w miejscu naturalnego jeziora. Torf i muł zostały usunięte a ziemia została utwardzona kruszonym wapieniem i piaskowcem. Betonowe dno jeziora zostało położone na podglebiu.

Podczas rekonstrukcji jeziora, którą rozpoczęto w 2009 roku, istniejąca płyta betonowa musiała zostać usunięta, a cały obszar po jeziorze – wyrównany. Następnie na jednorodnym podglebiu została zainstalowana geowłóknina DuPont™ Typar®.

DuPont™ Typar® SF37 (wykorzystano 20 000 m2) i DuPont™ Typar® SF44 (6500 m2) zostały wybrane jako najbardziej nadające się typy geowłókniny przy tego rodzaju inwestycji. Ich głównym zadaniem jest ustabilizowanie struktury dna jeziora i oddzielenie gruntu od kruszywa podkładowego. Dzięki ich wysokiemu początkowemu modułowi sztywności, wysokiej wytrzymałości i wysokiej rozciągliwości przy maksymalnym obciążeniu, DuPont™ Typar SF dostarcza dodatkowej wytrzymałości kruszywu podkładowemu. Co więcej, geowłóknina DuPont™ Typar SF dostarcza wymaganej odporności na zniszczenia podczas procesu instalacji.

Ściągnięty uprzednio beton został wykorzystany jako kruszywo podkładowe. Pozostałe poziomy dna jeziora są opisane na schemacie poniżej.

 

Struktura warstw dna jeziora

 

Inwestycja rekonstrukcji została sfinansowana przez Unię Europejską – w dwóch trzecich przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i w jednej trzeciej przez Urząd Miejski w Budapeszcie. Zanim renowacja została ukończona, lodowisko w Citi Parku stało się nie tylko ważnym ośrodkiem sportu i rekreacji, ale także miejscem koncertów, pokazów i innych wydarzeń. Tego lata, Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie zorganizowało w Citi Parku współczesną wystawę rzeźb pt. „Art. On Lake”.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.