Realizacja Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

24.06.2015

W Sulejówku pod Warszawą zostanie wybudowane pierwsze w Polsce muzeum poświęcone życiu i działalności Józefa Piłsudskiego.

W ramach inwestycji, której projektantem i generalnym wykonawcą jest konsorcjum spółek z grupy STRABAG, powstanie nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy, złożony z nowego obiektu muzealnego, odrestaurowanej zabytkowej willi oraz zieleni, na terenie historycznego parku marszałka. Umowa na realizację inwestycji została podpisana 15 czerwca br. Zamawiającym jest Muzeum Józefa Piłsudskiego – instytucja kultury utworzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wartość kontraktu STRABAG wynosi 131 mln zł brutto. Kompleks będzie gotowy w ciągu 26 miesięcy.

 

Makieta według koncepcji architektonicznej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (fot. Jan Smaga)

 

Na blisko 4-hektarowej działce, w sąsiedztwie zabytkowych dworków „Milusin”, Drewniaka i willi Bzów powstanie obiekt o powierzchni użytkowej 5 tys. m². Na tym etapie inwestycji w jego skład wejdą trzy połączone ze sobą bryły architektoniczne, w tym jedna podziemna z halą wystawową. Będzie ona pełnić funkcję stałej ekspozycji zbiorów pamiątek historycznych dokumentujących życie i działalność marszałka Piłsudskiego. W dwóch częściach naziemnych kompleksu znajdą się: strefa edukacyjna, sala wielofunkcyjna, strefa obsługi klientów, restauracja z wyjściem do ogrodu, część biurowa oraz pomieszczenia techniczne.

Ważnym elementem inwestycji będzie rewitalizacja zabytkowej Willi Bzów. W budynku zostanie przeprowadzony generalny remont, a w jego nowych podziemiach powstanie biblioteka. Swoją dawną świetność odzyska również historyczny park, na terenie którego prowadzona będzie inwestycja. W ramach odtworzenia zabytkowej zieleni przybędą tu nowe drzewa i krzewy, powstaną żywopłoty, kwietna łąka, jak również ogród warzywny. Wśród elementów małej architektury, które swoim charakterem nawiązywać będą do okresu przedwojennego, znajdą się tu: oczko wodne, pasieka z odtworzonymi ulami, ławeczki i alejki parkowe o nawierzchni kamiennej i mineralnej. Wszystkie prace będą wykonane pod nadzorem konserwatora zabytków.

 

Makieta według koncepcji architektonicznej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (fot. Jan Smaga)

 

Beton architektoniczny

Nowe muzeum przyjmie formę monumentalnej budowli, w której dominować będzie beton architektoniczny. To nie tynki i farby na ścianach ozdobią jego wnętrza. Doskonała forma wykończenia obiektu zostanie uzyskana dzięki precyzyjnie wykonanym betonowym ścianom z odpowiednio odciśniętą fakturą deski jodłowej. Industrialny charakter większości pomieszczeń podkreślą dodatkowo posadzki z betonu szlifowanego.

 

Nowoczesne rozwiązania projektowe

Podczas realizacji wykorzystany zostanie efektywny sposób ogrzewania i chłodzenia budynku z zastosowaniem wymiennika gruntowego stropów termoaktywnych (TABS), ogniw fotowoltaicznych i recyrkulacji wentylacji. Obiekt powstanie w oparciu o technologię projektową BIM (Building Information Modeling). Umożliwi ona modelowanie informacji o budynku za pomocą symulacji na stworzonym w sposób cyfrowy modelu obiektu. Pozwoli to na zastosowanie efektywnych rozwiązań w każdej fazie inwestycji, począwszy od planowania, poprzez realizację, po eksploatację.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.