Przywrócenie stacji Warszawa Główna

14.03.2018

Przywrócenie ruchu kolejowego i obsługi pasażerów, wygodne perony, większa dostępność do kolei – to planowane efekty przebudowy stacji Warszawa Główna.

13 marca PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę o wartości prawie 81 mln zł na wykonanie inwestycji. Ukończenie inwestycji jest planowane w III kwartale 2019 r.

Najważniejszym efektem przebudowy będzie przywrócenie ruchu kolejowego i obsługi pasażerów. To pozwoli na stworzenie lepszej oferty dla podróżnych i zwiększenie możliwości warszawskiego węzła kolejowego. Przedsięwzięcie jest szczególnie ważne w perspektywie przebudowy linii średnicowej. Wówczas stacja zapewni obsługę pociągów regionalnych i aglomeracyjnych.

Nowa stacja Warszawa Główna będzie miała dwa trzystumetrowe perony, położone bliżej Al. Jerozolimskich, z wejściem od strony ul. Towarowej. Powstanie też nowa kładka od Al. Jerozolimskich. Kładka będzie wyposażona w rampy dla rowerów oraz 4 windy, w tym dwie na wejściu od ulicy. W ramach przebudowy wymienione zostaną tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem oraz budynek nastawni.

 

Na każdym peronie zaplanowano 4 wiaty, system informacji pasażerskiej i ławki. Dla wygody podróżnych, przed stacją zamontowane zostaną stojaki dla rowerów oraz wyznaczone miejsca parkingowe. Stacja zostanie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Projekt POIiŚ 5.1-13 „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia Warszawa Zachodnia” realizowany jest w trybie „projektuj i buduj”. W pierwszej kolejności wykonawca opracuje szczegółowe projekty budowlane.

Warszawa Główna jest nieczynna od 1997 r. Odjeżdżały z niej pociągi m.in. do Warki, Radomia, Skarżyska Kamiennej i Kielc.

 

Źródło: MI

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.