Porotherm 44 Si

05.05.2008

Firma Wienerberger wprowadziła na rynek nową linię produktów – Porotherm 44 Si, pozwalającą na budowanie jednowarstwowych ścian zewnętrznych o współczynniku przenikania ciepła U= 0,28W/m2K.

Ściany jednowarstwowe są jedną z najstarszych technologii budowlanych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że składają się one tylko z jednej warstwy materiału budowlanego, pełniącego funkcję nośną i termoizolacyjną, którego grubość odpowiada grubości ściany, bez dodatkowych, wykończeniowych warstw dociepleniowych.
Dawniej ściany jednowarstwowe były dużo grubsze niż obecnie, ich budowa kosztowna i czasochłonna, a eksploatacja- wymagająca wielkich nakładów energii. Aby zminimalizować wydatki i jednocześnie poprawić izolacyjność cieplną budynków, z biegiem lat zaczęto stosować skomplikowane konstrukcje wielowarstwowe. Wciąż jednak starano się opracować technologię produkcji materiałów, które – będąc lżejsze i wygodniejsze w zastosowaniu niż ceramika tradycyjna- umożliwiałyby budowę ścian niewymagających ocieplenia. Pustaki z ceramiki poryzowanej okazały się doskonałym rozwiązaniem, a najnowszy, innowacyjny produkt Porotherm 44 Si, osiągający najniższy współczynnik przenikania ciepła U równy 0,28W/m2K dla ściany o grubości 44 cm, jest tego świetnym przykładem.
Ściany jednowarstwowe zbudowane z pustaków ceramicznych kumulują ciepło i oddają je, w zależności od panującej wewnątrz i na zewnątrz domu temperatury. Oznacza to, że w budynkach budowanych z ceramiki zimą łatwiej utrzymać wysoką temperaturę, a latem- przyjemny chłód. Efekt taki uzyskuje się dzięki systemowi drążeń w pustakach i poryzacji gliny, przeznaczonej do ich produkcji. Ilość drążeń i powietrznych pustek wpływa, bowiem znacząco na możliwości izolacyjne pustaków ceramicznych. Im większa ich liczba, tym lepsza izolacja termiczna budynku. Porotherm 44 Si o innowacyjnym, zwiększonym o 10 rzędów w stosunku do pozostałych produktów z gamy Porotherm, 35–rzędowym systemie drążeń jest, więc najlepszym materiałem do budowy ciepłych, jednowarstwowych ścian nośnych.
Systemowe rozwiązania linii Porotherm 44 Si (44 K Si , 44  ½  K Si oraz 44 R Si) pozwalają zminimalizować utratę ciepła w okolicy okien i drzwi oraz w narożnikach, poprzez możliwość zastosowania dodatkowego ocieplenia w „kieszeniach”. Dzięki takiemu rozwiązaniu ściana jest jednorodna termicznie, tzn. jednakowo ciepła na całej powierzchni.
Pory, powstające w procesie wypalania pustaków, oprócz wpływu na kumulację ciepła, mają jeszcze jeden ważny walor- umożliwiają „oddychanie ścian”, tzn. regulują stopień wilgotności we wnętrzach, utrzymując go na optymalnym poziomie. Ściany jednowarstwowe zbudowane z ceramiki poryzowanej w razie zawilgocenia szybko wysychają, nie dopuszczając do rozwoju pleśni i grzybów.
Ściany jednowarstwowe są najszybszą techniką budowania, a zastosowanie pustaków Porotherm 44 Si czyni ten proces jeszcze sprawniejszym i bardzo łatwym.
Główną zaletą pustaków Porotherm 44 Si są ich duże wymiary – na 1m² ściany jednowarstwowej potrzeba jedynie 16 pustaków- oraz odpowiednie profilowania, umożliwiające ich łączenie na „pióro+ wpust”. Dzięki temu systemowi nie jest konieczne stosowanie zaprawy w pionie między piórami a kolejną cegłą, a jedynie do łączenia powierzchni poziomych. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty robocizny i materiałów.
Decydując się na budowę domu w technologii jednowarstwowej, unika się również ryzyka wystąpienia błędów wykonawczych, częstych podczas realizacji konstrukcji ścian wielowarstwowych, np. niewłaściwego ocieplenia okolic okien i drzwi czy narożników. Gotowy mur należy jedynie otynkować tynkiem mineralnym, aby uzyskać jednolicie ciepłą ścianę o trwałej elewacji. Obustronne otynkowanie jednowarstwowej ściany z cegieł łączonych bez zaprawy w pionie, dodatkowo polepsza jej właściwości termoizolacyjne ( obniża współczynnik przenikania ciepła).

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.