Polska liderem w eksporcie stolarki budowlanej

26.03.2019

Branża stolarki budowlanej w Polsce działa bardzo prężnie i odnosi sukcesy na rynkach zagranicznych. Producenci poszerzają swój asortyment, wprowadzają innowacyjne rozwiązania technologiczne, nowe wzornictwo produktów. Ten sukces potwierdzają wiarygodne dane – Polska ponownie jest liderem w eksporcie stolarki budowlanej wśród krajów Unii Europejskiej.

 

 

– Analizując na bieżąco rynek i prowadząc pierwsze badania foresightowe dla branży stolarki w Polsce wiedzieliśmy, że wizja jednego ze scenariuszy „Polska Tygrysem Stolarki Budowlanej” zmienia się w rzeczywistość. Wysokie zaplecze technologiczne i najnowocześniejsze rozwiązania są ogromnym potencjałem sektora stolarki budowlanej, która zdobywa zagranicznych klientów. Sam eksport jest bardzo istotny dla przedsiębiorstw funkcjonujących w branży – dla części firm stanowi on większy udział, niż działania podejmowane na rodzimym rynku. Nie dziwi więc fakt, iż stolarka budowlana jest polskim hitem eksportowym. Czekaliśmy aż do marca, by móc opublikować rzetelne i wiarygodne dane statystyki europejskiej, odnoszące się do wartości eksportu wśród krajów UE. W 2018 roku Polska wyeksportowała okna i drzwi za kwotę 1,98 mld euro. Jest to wzrost o 4,1% w stosunku do roku 2017. Dla porównania Niemcy w 2018 roku wyeksportowali stolarkę budowlaną za kwotę 1,52 mld euro, odnotowując tym samym spadek na poziomie -2,7%. (…) Faktem niezaprzeczalnym jest, że Polska pozostała liderem UE pod względem wartości eksportu stolarki. Oczywiście nadal naszymi głównymi kierunkami eksportowymi są kraje UE, a naszym kluczowym partnerem handlowym pozostają Niemcy, do których wyeksportowaliśmy okna i drzwi za kwotę 598,7 mln euro. Producenci jednak zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie wysokiego tempa wzrostu eksportu stolarki budowlanej wymaga od nich zwiększenia ekspansji na kraje spoza UE, często o zupełnie innej kulturze handlowej, rynkowej czy też konsumenckiej. W 2018 roku w pierwszej dwójce głównych kierunków eksportowych Polski poza wspólnotę znalazły się dwa kraje europejskie: Norwegia i Szwajcaria. Na trzecim miejscu spoza krajów UE oraz pierwszym pozaeuropejskim znalazły się zaś Stany Zjednoczone Ameryki, do których wyeksportowano produkty stolarki budowlanej za kwotę blisko 25,4 mln euro. – mówi Beata Tomczak, kierownik Zespołu Analitycznego ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.

– Stolarka budowlana to nasza specjalność eksportowa. Już czwarty rok z rzędu Polska jest numerem 1 pod względem wartości eksportu stolarki budowlanej wśród wszystkich krajów UE. Co więcej, zarówno wartość eksportu naszego kraju, jak i jego udział z roku na rok zwiększa się. Obecnie eksportowana jest prawie połowa produkowanych w Polsce okien i drzwi, a polscy producenci odpowiadają za jedną czwartą eksportu w całej Unii Europejskiej. Do tego eksportujemy produkty coraz bardziej zaawansowane technologicznie, a polskie marki i polskie innowacyjne rozwiązania zyskują uznanie zachodnich klientów. Wciąż najchętniej eksportujemy nasze produkty do krajów UE, ale coraz śmielej sprzedajemy również na odległych rynkach, jak USA czy Kanada oraz Korea Południowa. – dodaje Janusz Komurkiewicz, prezes Zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi.

Związek POiD, we współpracy z ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, monitoruje trendy zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Duże zaplecze technologiczne i najnowocześniejsze rozwiązania są ogromnym potencjałem sektora stolarki budowlanej. Należy tym samym monitorować zarówno statystykę krajową, jak i europejską, stanowiące najbardziej wiarygodne źródła danych.

 

Przedstawione dane są informacjami bieżącymi udostępnianymi przez Komisję Europejską.

 

Polecamy także: Jakie powinny być drzwi?

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.