Polfa Tarchomin buduje fabrykę form jałowych i leków onklogicznych

29.03.2022

To unikatowa inwestycja farmaceutyczna w skali kraju i Europy, realizowana w technologii BIM. Wykonawcą jest Budimex. Zakończenie pierwszego etapu prac zaplanowano na koniec kwietnia 2022 roku.

 

Budimex realizuje obecnie (kwiecień 2022 r.) pierwszy z planowanych dwóch etapów budowy nowego obiektu produkcyjnego i instalacji oddziału liofilizacji, wytwarzania leków Highly Potent oraz laboratorium B+R wraz z urządzeniami. To największa i najważniejsza inwestycja Polfy Tarchomin.

 

Polfa Tarchomin

Polfa Tarchomin – widok na plac budowy nowej fabryki

 

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa realizują budowę fabryki form jałowych, w tym także leków wysoko toksycznych tzw. highly potent. To unikatowa inwestycja w skali kraju i Europy, ponieważ najbliższa tego typu fabryka znajduje się w Szwajcarii lub Austrii. Specyfika realizowanego obiektu pod kątem produkcji leków polega na tym, że powstaną dwie niezależne linie produkcyjne, wspierane częścią Research & Development i laboratoriami. Dodatkowo wybudowana zostanie część biurowa – Robert Chabros, Kierownik Projektu TZF Polfa SA.

 

Polfa Tarchomin

Polfa Tarchomin – widok na plac budowy nowej fabryki

 

W kwietniu 2022 roku prace budowlane znajdują się na etapie wykonywania konstrukcji żelbetowej wraz z robotami ziemnymi.

 

Wykonujemy w tym momencie kondygnacje na trzech różnych poziomach. Budynek ma trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, 75 tys. metrów sześciennych kubatury i 12 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Największym wyzwaniem inżynierskim w ramach tej inwestycji było obniżenie lustra wody poniżej sześciu metrów, aby  wykonać kondygnacje podziemne – mówi Paweł Wróblewski, Kierownik Kontraktu Budimex SA.

Na placu budowy pracuje około sto osób oraz siedem jednostek sprzętowych. Są to głównie żurawie wieżowe, żuraw samojezdny i koparko-ładowarki. Inwestycja realizowana jest w technologii BIM (Building Information Modeling), dzięki czemu jest możliwa kontrola i edycja projektu, budowy i eksploatacji obiektu w przestrzeni wirtualnej. Wartość realizowanych przez Budimex prac wynosi 19 mln zł.

 

>> Budownictwo energetyczno-przemysłowe w Polsce 2021-2026. Raport

>> Produkty budowlane

>> Nowy kocioł w Elektrociepłowni Żerań

>> CBR PKN Orlen w Płocku gotowe

 

Polfa Tarchomin

 

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki odbyła się 22 czerwca 2021 r. W wydarzeniu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in