Plac Pięciu Rogów w Warszawie

22.06.2020

Plac Pięciu Rogów to ważna przestrzeń publiczna warszawskiego Śródmieścia. W tym miejscu spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Zgoda i Szpitalna. W czerwcu 2020 r. Rada m.st. Warszawy przyznała środki na przebudowę placu. Jak będzie wyglądało to miejsce po modernizacji?

 

Plac Pięciu Rogów to bardzo ruchliwe miejsce w sercu Warszawy. Aktualnie nie są w pełni wykorzystane walory placu – większość powierzchni zajmują jezdnie i fragmenty niezagospodarowane, choć aż 2/3 użytkowników tego miejsca to piesi. Zdominowany przez samochody pełni przede wszystkim funkcję komunikacyjną, ale jest już projekt nowego placu. Przygotowała go firma WXCA Sp. z o.o. wraz z architektem Michałem Kempińskim. Nowy plac będzie dostępny dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej. Ma się stać punktem spotkań i spędzania wolnego czasu.

 

Punktem wyjścia dla projektantów było uporządkowanie przestrzenne placu. Będzie on jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy.

Posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Ważnym elementem koncepcji jest wprowadzenie zieleni – drzew liściastych o ukształtowanej wysokości i koronie, a także fontanny. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę z licznym siedziskami. Plac stanie się dzięki temu przestrzenią bardziej zieloną, przyjazną i zachęcającą do spędzania tu czasu. Zaprojektowano też nową iluminacją placu dostosowaną do projektowanego charakteru prestiżowej przestrzeni publicznej. Na placu i jego okolicach pojawią się latarnie stylizowane na historyczne „pastorały”.

Zobacz też:

 

 

Zakres inwestycji znacznie wykracza poza sam plac. Przebudowę przejdzie ul. Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich) – zyskają nową nawierzchnię jezdni i chodnika. Trotuary zostaną poszerzone, aby pomieścić duży ruch pieszy. Przebudowa czeka również placyk na osi ul. Kruczej w pobliżu skrzyżowania z ul. Widok. Zamiast chaotycznego parkingu dla kilkunastu aut znajdą się tu drzewa i ławki.

 

Plac Pięciu Rogów – kiedy start inwestycji?

Przygotowania do przebudowy placu trwają od kilku lat. Rozpoczęły się od konsultacji społecznych i konkursu architektonicznego, który rozstrzygnął najważniejsze założenia inwestycji. Na tej podstawie Zarząd Dróg Miejskich zlecił opracowania kompleksowej dokumentacji budowlanej. Po uzyskaniu ostatniego uzgodnienia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków projekt jest już gotowy do realizacji.

Po przyznaniu przez Radę Warszawy środków na realizację prac Zarząd Dróg Miejskich może ogłosić przetarg na roboty budowlane. Jeżeli uda się go rozstrzygnąć, prace na placu rozpoczną się w 2020 roku. Cała przebudowa powinna się zakończyć w 2021 roku. 

 

Urząd m.st. Warszawy

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.