Pierwsza w Polsce pasywna hala sportowa już otwarta

26.03.2013

22 marca obyło się uroczyste otwarcie „Zielonej Hali Sportowej” uniwersytetu rolniczego imienia Hugona Kołłątaja w Krakowie wzniesionej w technologii budownictwa pasywnego.

Zielona hala sportowa to jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów tego typu w Europie. Dzięki zastosowanym technologiom, do ogrzania tego liczącego 1,8 tys. m² kompleksu wystarczy 15 kWh/m² rocznie, czyli 1,5 m² gazu na m². Dla porównania, w tradycyjnym budownictwie potrzeba aż 12-15 m³ tego surowca. Szacuje się, że wykorzystane nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwolą na oszczędności rzędu nawet 50 tys. złotych rocznie.

W budynkach pasywnych bardzo ważnym czynnikiem jest minimalizacja strat energii. Dlatego konstruktorzy ocieplili każdy element budynku, począwszy od fundamentów izolowanych powłokowo i termicznie, aż po elewację budynku, na której zamontowano system Aluprof MB – 86SI o wysokiej szczelności. System ten można również wyposażyć w aerożel, który pozwala osiągnąć znakomite parametry termoizolacyjne. Materiał ten charakteryzuje się najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła wśród ciał stałych, co pozwala ograniczyć starty energii do minimum. Aerożel składa się w niemal 90% z powietrza i jest niewiele od niego cięższy, co otwiera nowe możliwości konstrukcyjne.

W hali sportowej zainstalowano także inne technologie energooszczędne m.in. wentylację z odzyskiem ciepła. Jedna ze ścian hali będzie porośnięta pnączami, dach natomiast pokryje trawa, która pozwoli obniżyć temperaturę wnętrza latem, a także przedłuży żywotność poszycia.

Projekt obiektu powstał w pracowni Architektura Pasywna z Krakowa.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in