Otwarto Dom Kereta w Warszawie

25.10.2012

20 października na warszawskiej Woli odbyło się uroczyste otwarcie instalacji artystycznej Dom Kereta.

Dom zdążyło już zwiedzić kilkaset osób, a pozostali będą mieli szansę zobaczyć wnętrza podczas dni otwartych. Pierwsze Dni Otwarte Domu Kereta już w sobotę 27.10. od 12.00 do 18.00, a kolejne – we wszystkie soboty listopada 2012 r. Każdy zwiedzający będzie mógł zobaczyć wnętrze Domu wraz z przedmiotami, które zostawił Etgar Keret podczas swojego pierwszego pobytu, zrobić herbatę, uciąć sobie drzemkę, a jeśli zajdzie potrzeba – skorzystać z toalety.

 

Artystyczna pustelnia w przestrzeni publicznej

Dom Kereta to w pełni funkcjonalna instalacja artystyczna.Będzie pełniła funkcjępracowni, w której można żyći tworzyć. Wierzymy, że stanie sięważnym symbolem współczesnej Warszawy, zakorzenionej w skomplikowanej historii. Jużdziśdom przyciąga uwagęmediów z całego świata. Mamy nadzieję, że ukaże najbardziej interesującątwarz Warszawy – otwartej na niestandardowe działania – mówiąSarmen Beglarian i Sylwia Szymaniak z Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej, kuratorzy projektu.

 

Instalacja będzie pobudzaćżycie artystyczne dzielnicy, równieżpoprzez synergięz pobliskim Klubem Komediowym Chłodna. Przestrzeńdomu będzie użytkowana zarówno przez Etgara Kereta, jak i przez zaproszonych przez niego wybitnych twórców. Działka, na której stanie dom, ma w najwęższym miejscu 92cm, w najszerszym – 152cm szerokości. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zbudowanie na niej przestrzeni do życia jest niewykonalne. Dom Kereta ma znosićto wyobrażenie, poszerzając jednocześnie pojęcie architektury niemożliwej –  mówi autor projektuJakub Szczęsny. Dom wewnątrz ma wymiary, w najwęższym miejscu 72 cm, a w najszerszym – 122 cm.

 

 

W szczelinie historii

Dom stoi w miejscu, w którym sąsiadująze sobąbudynki z różnych epok. Pierwszy z nich to kamienica przy ulicy Żelaznej – fragment przedwojennego miasta, z którego pozostało bardzo niewiele. Druga – punktowiec spółdzielczy, element struktury nasadzonej, która miała negowaćwcześniejszy miejski układ. Ich sąsiedztwo to przypadek, podobnie jak wiele innych rozwiązańarchitektonicznych w Warszawie. Dom Kereta wpisuje sięw ten przestrzenny kontekst „nieschodzenia” siętkanek. Dodatkowym wymiarem jest wojenna historia stolicy – w miejscu, w którym powstanie dom, spotykały siędwa getta, małe i duże. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od domu stała kładka łącząca oba zamknięte obszary – tłumaczy architekt Jakub Szczęsny.

Autorem projektu jest Jakub Szczęsny, architekt, współzałożycieli członekgrupy projektowej Centrala. Dom zostałwyposażony we wszystkie funkcjonalne elementy, od wycieraczki, po lodówkę. Oczywiście, wyposażenie podyktowane jest skaląbudynku — za wycieraczkęposłuży ostatni stopieńschodów, a miniaturowa lodówka pomieści tylko kilka napojów. Będąteżminiaturowa łazienka i miniaturowe posłanie. Wszystko będzie spełniaćswoje funkcje. Jak w domku krasnoludków –opowiada o domu Jakub Szczęsny.

 

 

Mistrz krótkiej formy

Jeden z najbardziej cenionych izraelskich pisarzy, Etgar Keret, uznawany za mistrza krótkiej formy, wykładowca Wyższej Szkoły Filmowej w Tel Awiwie, dziennikarz i scenarzysta – będzie opiekunem, ambasadorem i użytkownikiem Domu. Wybór i zaproszenie Etgara Kereta do projektu podyktowane były nie tylko literackim sukcesem autora, ale samym charakterem jego utworów. Opowiadania i powieści Kereta to literatura, w której splatająsięwątki surrealistyczne i diagnoza współczesności. Proza Kereta idealnie oddaje ducha warszawskiej Woli – wielowątkowej, fantastycznej, zmieniającej siędzielnicy –mówi Sylwia Szymaniak, kurator projektu.

 

Goście, czyli program rezydencyjny

Nieodłącznączęściąprojektu będzie program rezydencyjny, w ramach którego na zaproszenie jury, której przewodniczyćbędzie Etgar Keret, przyjadądo Polski twórcy z całego świata. W ramach programu odbędąsięwykłady i warsztaty wybranych twórców. Uczestnicy programu będąpoznawali historięi kulturęstolicy, stworządzieła z zakresu kultury i sztuki zadedykowane Warszawie. Międzynarodowy program rezydencyjny, odbywający sięw sercu warszawskiej Woli, stworzy warunki do pracy twórczej i stanie sięznaczącąplatformąwymiany intelektualnej w Polsce. Każdemu programowi towarzyszyćbędąróżne wydarzenia kulturalne, powiązane z działalnościąartystycznąrezydenta. Organizatorem projektu jest Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej.

 

Autor instalacji: Jakub Szczęsny

Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak

Producent wykonawczy: Joanna Trytek

Organizator: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej

Wspólfinansujący: Miasto Stołeczne Warszawa

Partner projektu: Narodowe Centrum Kultury

Sponsor: LHI

Generalny Wykonawca: AWBUD

Projekt wspierają: GIRA, Decoroom, Volunta Parket, Milantex, Kingspan, Instytut Polski w Tel Awiwie, White & Case, Kostrzewa PR, Paulina i Marcin Chylińscy, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Klub Komediowy Chłodna, Black Salt Produkcja, Biuro Wystaw.

 

Fot. © Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Narodowe Centrum Kultury

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in