Ogrodzenie tłumiące hałas

03.11.2011

Co roku odbywają się pomiary natężenia ruchu na polskich drogach. Bezsprzecznym jest fakt, że największe obciążenie stanowi ruch drogowy w obrębie miasta. Aby zminimalizować straty materialne spowodowane przez ilość drgań, firma Legi proponuje zastosować gabiony ogrodzeniowe.

Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 7 mln pojazdów. Są to nie tylko samochody osobowe, ale znaczną cześć tj. 20% stanowią samochody ciężarowe. To one generują największy poziom hałasu i drgań. Wpływają głównie na uszczerbek nie tylko w stosunku do środowiska, ale także budynków mieszkalnych i architektury miejskiej.

Akustyka drogowa

Drogi ekspresowe i autostrady wyposażone są w ekrany dźwiękochłonne stanowiące izolację akustyczną. Obniża to poziom hałasu nawet o 15 dB. Często stosowana cicha nawierzchnia zredukuje nam go o dodatkowe 5 dB. Ekrany swoją użyteczność zawdzięczają dwóm parametrom fizycznym – izolacji akustycznej oraz współczynnikowi pochłaniania dźwięku. Jeden z nich absorbuje, a drugi odbija fale dźwiękowe powodując redukcję szkodliwego hałasu, a w następstwie drgań.

 

 

Akustyka miejska

Nie wszędzie jednak możemy zastosować ekrany akustyczne. Domy i posesje również wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Obsadzenie takich terenów zwartą zielenią jako dodatkowego czynnika tłumiącego nie zawsze wystarcza. Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem może być zastosowanie gabionów ogrodzeniowych firmy Legi. Gabiony to konstrukcja ogrodzenia panelowego o szerokości 20 cm wypełniona kamieniem ozdobnym, żwirem czy materiałem pochodzącym z recyklingu.

Ich niewątpliwą zaletą jest również wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Gabiony nie wymagają konserwacji czy też malowania. Zastosowana tu technologia ocynku ogniowego zapewni nam komfort oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in