Ogrody społeczne w Lublinie

13.06.2024

Miasto Lublin uruchamia program zakładania ogrodów społecznych, czyli ogólnodostępnych przestrzeni tworzonych przez mieszkanki i mieszkańców, przeznaczonych do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji. Aby założyć ogród wystarczą 3 osoby. Podstawowe znaczenie ma wybór odpowiedniego miejsca – powinno być w miarę blisko miejsca zamieszkania oraz z dala od dróg.

 

Program miejskich ogrodów społecznych to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą czerpać przyjemność z miejskiego ogrodnictwa, ale nie mają miejsca na tego typu aktywności. Do tworzenia wspólnych przestrzeni zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, jak i placówki edukacyjne, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Jestem przekonany, że nasze mieszkanki oraz mieszkańcy chętnie skorzystają z tej formy integracji sąsiedzkiej i zielone ogrody pojawią się w Lublinie, tak jak zagościły już w innych miastach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

Ogrody społeczne

 

Ogrody społeczne mają służyć integracji sąsiedzkiej poprzez uprawę roślin i dbanie o wspólną przestrzeń. Dają one szereg korzyści zdrowotnych, społecznych i edukacyjnych, kreując i utrzymując ekosystemowe usługi, takie jak: retencja wody, bioróżnorodność, produkcja żywności, zapylanie i przerabianie materii organicznej. Program adresowany jest zarówno do indywidualnych mieszkanek i mieszkańców (grupy minimum 3 osób z liderem lub liderką), jak też placówek edukacyjnych, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Ogród społeczny powinien być dostępny dla wszystkich, ale może być ogrodzony i otwierany w określonych godzinach.

 

>>> Wody deszczowe w kontekście rozwoju terenów zurbanizowanych

>>> Park Ludowy w Lublinie otwarty dla mieszkańców

>>> Gromadzenie deszczówki

 

Aby założyć ogród społeczny w Lublinie należy:

  • znaleźć miejsce na ogród,
  • zebrać minimum 3 osoby chętne do jego prowadzenia,
  • zgłosić się do Biura Partycypacji Społecznej (tel. 81 466 25 63 lub e-mail: ogrody@lublin.eu).

Biuro sprawdzi, czy teren nadaje się do wykorzystania, a jeśli tak, to podpisze porozumienie z liderem bądź liderką. Założycielki i założyciele ogrodu będą jeszcze musieli wymyślić dla niego nazwę, która znajdzie się wraz z regulaminem na tabliczce informacyjnej.

 

W przypadku braku pomysłu na lokalizację ogrodu społecznego, Biuro Partycypacji Społecznej pomoże w znalezieniu odpowiedniej działki miejskiej, a także w opracowaniu projektu koncepcyjnego uwzględniającego prawidłowy podział przestrzeni, dobór roślin i rozwiązania techniczne. Lider lub Liderka Grupy Inicjatywnej podpisuje z Urzędem Miasta Lublin porozumienie o współpracy i nieodpłatnym użyczeniu terenu na określonych zasadach. Dopuszczono możliwość zlokalizowania ogrodu na działce prywatnej pod warunkiem jednak, że właściciel (osoba prywatna, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa) wyrazi na to zgodę.

 

Źródło: Biuro Prasowe Miasta Lublin

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in