Ocieplenie poddasza – co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

19.04.2021

Pomieszczenia ze skosami to stały element w projektach wielu domów, który cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów indywidualnych. Dla właścicieli poddasze to niepowtarzalny klimat i ciekawe możliwości aranżacyjne, a także wygoda użytkowania. Decydując się na budowę poddasza, każdy inwestor staje przed szeregiem pytań dotyczących ocieplenia i doboru odpowiedniego materiału. Co warto o tym wiedzieć?

Ocieplenie poddasza to konieczność

Czy dysponujemy poddaszem użytkowym czy też nieużytkowym, musimy je ocieplić – to przez dachy i nieocieplone ściany zewnętrzne ucieka najwięcej ciepła. Kluczowy będzie tu dobór materiału izolacyjnego, który powinien być trwały, niepalny i wyciszający. Te właściwości posiada wełna skalna, jeden z najbezpieczniejszych materiałów ociepleniowych. Dzięki nim nasze poddasze będzie nie tylko przyjemną przestrzenią relaksu, ale i miejscem, w którym panuje dobry mikroklimat. Na tak ocieplonym poddaszu nie będzie ani zbyt chłodno ani zbyt gorąco, a oszczędności na ogrzewaniu z pewnością nas zaskoczą.

Kryteria doboru materiału

Ocieplenie poddasza

 

Na rynku materiałów ociepleniowych można obecnie znaleźć wiele różnych produktów przeznaczonych do termoizolacji, a każdy z nich posiada różne parametry. Tym najważniejszym, na który zwracają uwagę inwestorzy w poszukiwaniu najlepszego materiału, jest współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczany symbolem zwanym lambdą. Parametr ten określa wartość przewodzenia ciepła danego materiału. Zasada jest prosta – im niższy współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepsze jest jego „blokowanie”, a co za tym idzie – materiał ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Jednak to opór ciepła decyduje o tym, jak dużo ucieka ciepła przez przegrodę. A on zależy z kolei od grubości materiału izolacyjnego i jego współczynnika przewodzenia ciepła.

Liczą się wszystkie właściwości

Czy rzeczywiście współczynnik przewodzenia ciepła to najważniejszy i jedyny wyznacznik tego, że izolacja jest dobra i będzie służyć przez wiele lat? Według ekspertów budowlanych – nie. Zwracają oni uwagę na to, że materiały izolacyjne posiadają także inne, niezwykle ważne w eksploatacji właściwości, które mają wpływ na komfort mieszkania, bezpieczeństwo, zdrowie czy efektywność energetyczną.

W przypadku doboru materiału izolacyjnego, współczynnik przewodzenia ciepła jest niezwykle ważny, jednak nie powinien być zawsze czynnikiem decydującym. – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki ROCKWOOL Polska – Produkty termoizolacyjne mają zbliżone lambdy. Warto wiedzieć, że różnica we współczynniku lambda wielkości 0,001 W/mK to różnica od 3 do 4 milimetrów na grubości izolacji. Sama lambda nie jest dla inwestora indywidualnego żadną informacją o izolacyjności jego ściany czy dachu. Najpierw należy obliczyć opór cieplny wynikający z grubości materiału i jego lambdy, a następnie uwzględnić pozostałe materiały tworzące element budynku. Dopiero takie wyliczenia pozwalają odpowiedzieć dokładnie na pytanie, który materiał i w jakiej grubości będzie skuteczniejszy – dodaje.

Dobra izolacja, czyli jaka?

Eksperci zwracają także uwagę na to, że materiały izolacyjne mają także inne, niezwykle ważne w eksploatacji właściwości, które wpływają na komfort mieszkania, bezpieczeństwo, zdrowie czy efektywność energetyczną.

Wybierając materiał termoizolacyjny, warto nie tylko zestawić lambdy poszczególnych produktów, ale także przyjrzeć się pozostałym właściwościom materiałów. Nasze zadowolenie z termoizolacji to nie tylko kwestia przewodzenia ciepła. Ważne jest także to, aby materiał był niepalny, stabilny wymiarowo czy paroprzepuszczalny – mówi Tomasz Kwiatkowski.

Ocieplając poddasze jedynie pomiędzy krokwiami, możemy doprowadzić do powstawania tzw. mostków termicznych – miejsc przez które tracimy najwięcej ciepła. W tym przypadku, materiałem który sprawdzi się najlepiej, będą płyty z wełny skalnej. Przy wykonywaniu ociepleń poddasza najlepiej jest położyć dwie warstwy izolacji, co zapewni jej trwałość i szczelność na wiele lat. Testy pokazują, że dołożenie drugiej, zaledwie 10 centymetrowej warstwy grubości materiału poprawia izolacyjność cieplną przegrody aż o 40%!

Zgodnie ze standardem ROCKWOOL, optymalne ocieplenie poddasza powinno być wykonane w dwóch warstwach i mieć grubość 35 cm. Pierwsza warstwa ocieplenia układana jest między krokwiami poddasza. Tutaj najlepiej sprawdzą się maty z wełny skalnej TOPROCK SUPER, które dzięki swojej gęstości zachowują sprężystość, co przekłada się na łatwość montażu. Samodzielnie klinują się między krokwiami i nie wymagają dodatkowego mocowania. Dzięki sprężystości wełny skalnej z łatwością można uzyskać szczelną i ciągłą izolację, bez mostków termicznych – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska.

Ochrona przeciwpożarowa – zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny

Ocieplenie poddasza

 

W przypadku poddasza niezwykle istotna jest także ochrona przeciwpożarowa, chociażby ze względu na drewniane elementy konstrukcyjne. Na rynku dostępne są materiały, takie jak wełna skalna, które są w pełni niepalne i posiadają najwyższą możliwą klasę reakcji na ogień – A1. Materiał ten wykazuje także właściwości ognioochronne i jest odporny na działanie temperatur do 1000 C. Duża ognioodporność wełny skalnej, w połączeniu ze stabilnością kształtu, to dobra ochrona konstrukcji nośnych. Wełna skalna nie wytwarza też toksycznego dymu i gorących kropli. Znaczące zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego domu to gwarancja wewnętrznego spokoju, że miejsce, w którym na co dzień przebywa nasza rodzina, to pewny azyl, w którym zminimalizowane są wszelkie zagrożenia.

Ochrona przed wilgocią – nie dopuść do rozwoju grzybów i pleśni

Ocieplenie poddasza

 

Komfortowe poddasze potrzebuje również ochrony przed wilgocią. Wełna skalna to materiał trudnozwilżalny, paroprzepuszczalny i nie absorbujący wody, która skrapla się wewnątrz przegrody. Dzięki swobodnemu przepływowi wilgoci przez wełnę skalną, nie powstają warunki do rozwoju pleśni i zagrzybień, a także utrzymuje się odpowiedni, zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu. O dodatkowe zabezpieczenie poddasza przed wilgocią powinniśmy zadbać szczególnie, gdy znajduje się tam kuchnia, łazienka lub inne pomieszczenie mające większe ciśnienie pary wodnej.

W przypadku konieczności zastosowania dodatkowej ochrony przed wilgocią, dobrze jest postawić na aktywną paroizolację, która nie będzie blokowała przepływu pary wodnej przez pokrycie dachu, ale go regulowała – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska. – Jednym z lepszych rozwiązań do paroizolacji jest system ROCKTECT, składający się z trzech elementów. ROCKTECT Intello Climate Plus to aktywna folia paroizolacyjna wykorzystywana jako warstwa izolacji paroszczelnej na poddaszach użytkowych, nieużytkowych oraz w ścianach o konstrukcji szkieletowej. Drugim elementem systemu jest jednostronna taśma klejąca ROCKTECT Twinline, służąca do szczelnego połączenia arkuszy folii z płytą OSB, elementami więźby dachowej i drewnianymi elementami konstrukcji. Uzupełnieniem systemu jest uniwersalny, wysoko przyczepny, szybkoschnący klej ROCKTECT Multikit.

Poddasze to jedno z najbardziej magicznych miejsc w wielu domach, ale warto zadbać o to, by było ono nie tylko piękne urządzone, ale i dawało mieszkańcom wiele korzyści. Wykorzystanie odpowiednich materiałów izolacyjnych sprawi, że poddasze będzie trzymało ciepło zimą i dawało miły chłód latem, stworzy zdrowy mikroklimat w domu, a także zapewni komfort i bezpieczeństwo całej rodzinie na długie lata. A oszczędności, które zostaną w portfelu dzięki dobrej izolacji, będzie można przeznaczyć na rodzinne przyjemności.

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.