Obiekty sportowe – rekordowa liczba inwestycji

05.03.2020

Rok 2020 będzie wyjątkowy na rynku obiektów sportowych w Polsce. W drugim kwartale zwiększy się o ponad 2,5 razy liczba rozpoczynanych tego typu inwestycji, a w skali 12 miesięcy ich wartość się podwoi.

 

Według danych Kompasu Inwestycji – cyfrowego narzędzia dostarczającego informacji o rynku budowlanym, w skali mikro i makro, na każdym etapie inwestycji, sytuacja na rynku obiektów sportowych zapowiada się optymistycznie. Na koniec 2019 r. w bazie serwisu znajdowało się ok. 14,6 tys. aktywnych inwestycji (od etapu ich wizji aż do robót wykończeniowych). W artykule, korzystając z możliwości narzędzia, poddajemy analizie sektor inwestycji sportowych: hal widowiskowo-sportowych, sal gimnastycznych, centrów rekreacyjnych, pływalni oraz boisk i stadionów zaplanowanych do realizacji w tym roku.

 

Fot. stock.adobe / KB3

Obiekty sportowe – plany

Pod koniec października 2019 r. w Kompasie Inwestycji zarejestrowano 413 inwestycji o łącznej wartości 10 108 000 000 zł, od etapu zapowiedzi projektu do wyboru głównego wykonawcy (bez projektów wstrzymanych i zarzuconych).

 

Pod względem wartości planowanych obiektów o charakterze sportowym pierwsze miejsce na rynku zajmuje Śląsk (17,4%), drugie – Mazowsze (13,1%), trzecie – Pomorze (10,7%) i czwarte – Kielecczyzna (10,4%). Najmniejszy procentowy udział w rynku przypada na regiony: Podlasia, Opola i Ziemi Lubuskiej (łącznie to 6,6%).

 

Największy udział w rynku (stan na koniec października 2019 r.) pod względem ilości planowanych sportowych inwestycji należy do regionów: mazowieckiego (58%), wielkopolskiego (44%) oraz śląskiego (40%). Najmniejszy udział ilościowy przypada natomiast na Ziemię Lubuską (1,9%), region świętokrzyski oraz opolski (odpowiednio 2,9% i 3,1%). Wszystko wskazuje więc na to, że najbliższe kilkanaście miesięcy będzie obfitowało w aktywność na budowach w tym sektorze rynku.

 

Rys. 1. Liczba i wartość [mln zł] inwestycji sportowych (źródło: Kompas Inwestycji)

Obiekty sportowe. Rekordowa wartość realizacji rozpoczynających się w 2020 r.

Rok 2020 będzie rekordowy pod względem wartości przekazanych do realizacji inwestycji sportowych. Szczególnie dotyczy to pierwszych trzech kwartałów tego roku.

 

Porównując rok do roku wartość sportowych obiektów, których rozpoczęcie realizacji zaplanowano na 2020 r., można zauważyć, że będzie ona ponaddwukrotnie większa niż w 2019 r. Poddając analizie poszczególne kwartały, obserwujemy, że sumaryczna wartość inwestycji w styczniu, lutym i marcu 2020 r. wyniesie 2,66 razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (o 86 projektów). W kolejnych trzech miesiącach: kwietniu, maju, czerwcu spodziewać się można 2,26 razy większej wartości obiektów przeznaczonych do budowy (więcej o 117 względem analogicznego okresu 2019 r.). W trzecim kwartale 2020 r. odnotowujemy także ponaddwukrotnie większą wartość inwestycji, które wejdą w realizację, niż w roku 2019 (więcej o 34). Zapowiada się zatem optymistyczny okres dla dostawców i wykonawców działających w tym obszarze rynku. Pod koniec 2020 roku należy spodziewać się spowolnienia, które naszym zdaniem utrzyma się przez 2021 r.

Rys. 2. Wartość inwestycji sportowych w latach 2017–2020 wg daty rozpoczęcia (źródło: Kompas Inwestycji)

Na Śląsku, Mazowszu i Pomorzu realizowane są obiekty sportowe o największej wartości

Sumaryczna wartość zarejestrowanych projektów sportowych przewidzianych do rozpoczęcia (łącznie ze znajdującymi się aktualnie na etapie wstrzymania) w bieżącym roku w województwie śląskim, mazowieckim i w Trójmieście wynosi 3 000 398 000 zł, co stanowi ok. 45% wartości wszystkich inwestycji w Polsce przewidzianych do startu w 2020 r. Największym wyzwaniem inwestycyjnym o charakterze sportowym jest wyczekiwane od kilku lat Beskidzkie Centrum Narciarstwa – Kotarz Arena w Brennej, w powiecie cieszyńskim. Obok tras narciarskich inwestor zaplanował także budowę infrastruktury turystycznej, w tym hotel, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Aktualnie rozstrzygnięto konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej. Jeżeli projekt zostanie zrealizowany, będzie to największe centrum wypoczynkowo-sportowe w Polsce. Jego szacowana wartość wynosi 830 000 000 zł, a termin rozpoczęcia budowy, w wariancie optymistycznym, przewidziano na koniec 2020 r.

 

Drugą największą pod względem wartości inwestycją, spełniającą funkcję sportową, której realizacja ma się zacząć w tym roku, jest wart około pół miliona złotych Nautilus Park – Oceanarium w Gdańsku. Jego lokalizację zaplanowano w sąsiedztwie Stadionu Energa. Zakończyły się już prace projektowe przy tej inwestycji i ubiega się ona o uzyskanie pozwolenia na budowę. Wszystko wskazuje na to, że roboty budowlane ruszą w pierwszej połowie 2020 r. W kompleksie przewidziano nie tylko zespół basenów, saun oraz tropikalną strefę relaksu, ale także multimedialne oceanarium, pingwinarium oraz interaktywne centrum nauki i hotel.

 

Obserwujemy tendencję widoczną nie tylko przy obiektach sportowych – aktualnie powstające największe projekty budowlane łączą ze sobą wiele funkcji, tak by stać się jak najbardziej konkurencyjnymi w istniejącej na rynku ofercie.

Zobacz też:

Łódzkie, Mazowsze i Małopolska z największą liczbą budowanych obiektów sportowych

W województwie łódzkim zaplanowano 62 inwestycje z terminem rozpoczęcia robót w 2020 r. Z tego aż 44 (o wartości ponad 50% wszystkich inwestycji z tego rejonu) nie miały zabezpieczonych środków finansowych w budżecie 2019 r. Większość z nich będzie polegała
na modernizacji istniejących obiektów. Największy projekt w regionie łódzkim zaplanował Urząd Miasta Łęczyca – chodzi o budowę Miejskiego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego. Obecnie nadal pod znakiem zapytania pozostaje zagwarantowanie przez miasto finansowania tej inwestycji. Jej realizacja może zostać przełożona na kolejne lata.

 

Pod względem ilości zaplanowanych na ten rok budów na drugim miejscu lokuje się Mazowsze z ilością 50 projektów. W tej puli znajduje się 12 wstrzymanych ze względu na brak finansowania, w tym warte najwięcej: przebudowa toru łyżwiarskiego Stegny w Warszawie (160 000 000 zł), budowa hali sportowo-widowiskowej wraz z halą do tenisa ziemnego i lekkoatletyki w Ostrołęce (80 000 000 zł) oraz budowa Centrum Sportu Politechniki Warszawskiej (70 000 000 zł). Na uwagę zasługuje Stadion Polonia Warszawa, który aktualnie znajduje się na etapie uzgodnień ze zwycięzcą konkursu architektonicznego – JSK Architekci. Jego szacowana wartość wynosi 158 000 000 zł.

 

W regionie Małopolski największą inwestycją, która weszła w realizację w 2019 r. i potrwa 5 lat, jest budowa basenu przy Zespole Szkół Łączności w Krakowie (100 000 000 zł). Zakończono już prace projektowe przy nim. Kolejnym przedsięwzięciem budowlanym, będącym w chwili obecnej na etapie wizji, jest wart 90 000 000 zł Aquapark na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu. Inwestorem jest AW Invest. Równie interesującą inwestycją, aktualnie na etapie końcowych prac projektowych, jest warta 70 000 000 zł budowa Stadionu MKS Sandecja w Nowym Sączu.

 

Ewa Lisowska – Product Manager
Kompas Inwestycji

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.