Nowe place miejskie w Browarach Warszawskich

02.07.2020

Brama Browarów, Plac Śniadaniowy, Rynek Warzelni, Ogród Centralny – to nazwy nowych placów, które powstaną w ramach inwestycji Browary Warszawskie. Place i przestrzeń pomiędzy budynkami będzie dostępna dla wszystkich i bardzo zielona – trawniki, łąki, mini parki i zielone dachy zajmą około 1,8 ha.

 

Browary Warszawskie to inwestycja realizowana na warszawskiej Woli w kwartale ulic Grzybowskiej, Krochmalnej, Wroniej i Chłodnej. Oprócz realizacji nowych budynków i rewitalizacji zabytkowych deweloper zadba o przestrzeń publiczną i wykona pięć placów miejskich. Dwa już są gotowe (lipiec 2020 r.). To plac Brama Browarów przed budynkiem Biur przy Bramie od ul. Grzybowskiej oraz ukryty w sąsiedztwie budynków mieszkaniowych Plac Śniadaniowy. W planach jest też stworzenie pierwszego w Warszawie woonerfu, ulicy na której pierwszeństwo przed samochodami mają piesi i rowerzyści, a także trzech największych i najbardziej atrakcyjnych placów, które znajdą się wewnątrz projektu.

 

Największym placem Browarów Warszawskich będzie Rynek Warzelni, w którego sercu znajdują się XIX-wieczna Warzelnia oraz budynek Apartamentów przy Warzelni. Jedną trzecią jego powierzchni zajmie miejski lasek brzozowy. Na rynku zaprojektowana jest fontanna, której strumienie wody odwzorują układ łukowych sklepień Leżakowni. W tym miejscu rozpocznie swój bieg „rurociąg” – kortenowa instalacja użytkowo-artystyczna, która oplecie rynek oraz woonerf Haberbuscha i Schielego, nawiązując do dawnej produkcji piwa. Rurociąg posłuży do prezentowania plenerowych wystaw, zawieszenia ławek czy nastrojowego oświetlenia. Rynek Warzelni będzie też miejscem lokalnych wydarzeń, kina plenerowego, pokazów iluminacji czy wspólnego kibicowania, czemu sprzyja bliskość sportsbaru Roberta Lewandowskiego. Szukający spokoju mogą się przenieść na sąsiedni plac – Dziedziniec Laboratorium, który pokryje kwietna łąka, brzozy oraz krzewy.

Zobacz też:

Woonerf Haberbuscha i Schielego w Browarach Warszawskich

 

Rynek Warzelni w Browarch Warszawskich
 

Najbardziej zielonym miejscem Browarów Warszawskich będzie Ogród Centralny, położony nad Leżakownią. Deweloper posadzi tu około 60 drzew i krzewów – m.in. czereśnię ptasią, dęby błotne oraz krzewy soliterowe. Całość dopełni łąka kwietna z mieszanką bylin i traw ozdobnych.

 

Ogród Centralny w Browarach Warszawskich
 

Przy wejściu do Leżakowni, poniżej Ogrodu Centralnego, powstanie Plac Dolny, który wprowadzi gości pod zabytkowe kolebki zamienione na halę jedzeniową. Pod dorodnym, rozłożystym platanem staną leżaki, parasole i barowe stoliki. Choć Plac Dolny będzie schowany, to można się do niego dostać aż czterema wejściami.

 

Na całym terenie Browarów Warszawskich, który ma blisko 4,5 ha, wsadzonych zostanie ponad 230 dużych drzew. Dendrolodzy zarekomendowali gatunki, które dobrze czują się w miejskich warunkach, jak na przykład dęby błotne, brzozy pożyteczne, graby pospolite, wiśnie jednońskie, czereśnie ptasie, a także platan i ambrowiec amerykański. Tereny zielone – drzewa, trawniki, łąki, skwerki z trawami i bylinami oraz zielone dachy niektórych budynków – zajmą łącznie blisko 1,8 ha.

 

Browary Warszawskie będą gotowe do odwiedzenia już pod koniec 2020 roku.

Echo Investment / Browary Warszawskie

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.