Modernizacje dworców w Pobiedziskach i Kobylnicy

06.08.2020

Dwa zabytkowe dworce – w Pobiedziskach i Kobylnicy zostaną gruntownie przebudowane. Budynki odzyskają historyczny wygląd, a dzięki wielu nowym funkcjonalnościom staną się dostępne dla wszystkich podróżnych

 

Polskie Koleje Państwowe wybrały firmy, które przeprowadzą modernizacje dworców w Pobiedziskach i podpoznańskiej Kobylnicy. Budynki znajdują się przy ważnej trasie kolejowej łączącej Poznań z Gnieznem oraz Bydgoszcz z Toruniem.
 

Dworzec w Pobiedziskach. Fot. wikimedia / Wojciech Czombik
 

Zachowana zostanie niezmieniona forma architektoniczna obydwu zabytkowych dworców. Dworzec w Pobiedziskach zbudowano w 1872 roku, a w Kobylnicy na przełomie XIX i XX w. W ramach remontu wymienione będą elementy stolarki okiennej i drzwiowej, stropy, konstrukcje i poszycia dachów oraz wszystkie instalacje techniczne. Przeprowadzona zostanie renowacja elewacji budynków. Pojawi się iluminacja. Zmieni się układ pomieszczeń wewnątrz obiektów, co pozwoli stworzyć na dworcach strefy obsługi podróżnych. Na każdym dworcu najważniejszymi pomieszczeniami będą ogrzewana i klimatyzowana poczekalnia oraz ogólnodostępna toaleta, dostosowana także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostałe przestrzenie zostaną przeznaczone na lokale dla podmiotów zewnętrznych, np. samorządów lokalnych czy najemców komercyjnych. Na dworcu Pobiedziskach zaprojektowane zostało także pomieszczenie kasy biletowej.

Polecamy: Dworzec Roku 2020
 

Dworzec w Kobylnicy. Fot. wikimedia / Wojciech Czombik
 

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich inwestycji realizowanych w ramach ogólnopolskiego Programu Inwestycji dworcowych PKP S.A. na lata 2016-2023 jest pełne dostosowanie obiektów do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Dzięki takim udogodnieniom jak ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe dworców, dźwigi, szersze przejścia czy brak progów dworce stają się dostępne dla osób o ograniczonej mobilności, czyli pasażerów z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz podróżujących z małymi dziećmi czy dużymi bagażami. Aby zapewnić podróżnym większe bezpieczeństwo, na dworcach zainstalowane zostaną systemy monitoringu.
 

Zobacz też:

Przebudowę dworca w Pobiedziskach wykona Agrobex Sp. z o.o.z Poznania. Łączna wartość inwestycji to 5 781 000 zł brutto. Modernizację dworca w Kobylnicy przeprowadzi również Agrobex, a łączna wartość inwestycji to 4 723 200 zł brutto. Modernizacje dworców Kobylnica i Pobiedziska to kolejne inwestycje PKP S.A. współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

PKP S.A.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in