Gazociąg Polska – Litwa – jest wykonawca południowego odcinka

06.08.2020

Po polskiej stronie projekt gazociągu Polska – Litwa podzielony jest na dwa odcinki, które łącznie mają 343 km długości. Budowę odcinka południowego za około 244 mln zł netto zrealizuje PORR S.A.

Na początku sierpnia 2020 roku PORR S.A. podpisał umowę z GAZ-SYSTEM na budowę około 85 kilometrów południowego odcinka gazociągu Polska – Litwa (GIPL). Umowa obejmuje wykonanie infrastruktury niezbędnej do obsługi gazociągu. Wykonawca ma rozpocząć prace niezwłocznie po podpisaniu umowy. Inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu 24 miesięcy.

 

Na terenie Polski gazociąg wysokiego ciśnienia o średnicy 700 mm będzie przebiegał przez województwo podlaskie, mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie. Odcinek południowy o długości 158 km, za który odpowiada PORR, będzie przebiegać od tłoczni w Hołowczycach do Zespołu Zaporowo Upustowego (ZZU) Rudka-Skroda. Odcinek północny o długości 185 km został wyznaczony od ZZU Rudka-Skroda do granicy z Litwą.

Sprawdź też:

PORR zbuduje 85 km gazociągu Polska – Litwa © PORR

Wybrani są też wykonawcy 185-kilometrowego odcinka północnego gazociągu Polska – Litwa:

  • IDS-BUD SA. na trasie Rudka Skroda – Konopki  –  ok. 61 km,
  • konsorcjum NDI na trasie Konopki – Kuków  –  ok. 77 km,
  • konsorcjum JT S.A. na trasie  Kuków – Granica PL-LT  – ok. 47 km.

Inwestorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. – strategiczna spółka Skarbu Państwa odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie infrastrukturą przesyłową w Polsce.

Projekt gazociągu Polska – Litwa otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach programu „Transeuropejska sieć energetyczna” (TEN-E) oraz instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) na przeprowadzenie prac planistycznych, projektowych oraz budowlanych. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską Transeuropejska sieć energetyczna (TEN-E).

PORR S.A.
GAZ-SYSTEM

Przeczytaj także: Bezwykopowa budowa przyłączy do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.