Modernizacja mostu Siekierki – Neurüdnitz

29.04.2020

Most w Siekierkach na Pojezierzu Zachodnim ma być atrakcją dla turystów i rowerzystów. Po renowacji na moście powstanie trasa rowerowa, miejsca odpoczynku i platforma widokowa.

 

Prace na moście europejskim Siekierki-Neurüdnitz ruszyły w grudniu 2019 roku wraz z przejęciem terenu przez wykonawcę robót – firmę INTOP Skarbimierzyce. Do końca kwietnia 2020 roku zrealizowano zadania rozbiórkowe – na wyspie mineralnej zdemontowano budynek, a z mostu usunięto zbędne elementy stalowe. Przeprowadzono roboty antykorozyjne i pomalowano 5 z 9 przęseł. Trwa renowacja przyczółku starego mostu. W czasie epidemii koronawirusa prace nie zostały przerwane, a ich zaawansowanie szacuje się na około 70%.

 

 

Inwestycja zakończy się w 2021 roku. Wykonawcą jest zachodniopomorska firma INTOP Skarbimierzyce w konsorcjum z INTOP Warszawa. Autorem projektu jest szczecińskie biuro architektoniczne MXL4 we współpracy z mostowym biurem konstrukcyjnym K2 Inżynieria. Obiekt ma 660 metrów długości.
 

Polecamy:

W imieniu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego zadanie prowadzi Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Koszt inwestycji to blisko 12 mln zł, z czego 85% stanowi dofinansowanie z programu INTERREG Va. Za prace po niemieckiej stronie mostu odpowiada Urząd Gminy Barnim-Oderbruch, który jest na etapie przetargowym.

 

Most Siekierki – Neurüdnitz znajduje się w Dolinie Dolnej Odry – cennym przyrodniczo obszarze Europy. Występuje tu ponad 170 gatunków ptaków, w tym również unikalnych. Tu polują bieliki, występuje puchacz Bubo-Bubo. Właśnie dla tego gatunku zbudowano specjalne platformy lęgowe, na których może on zamieszkać podczas prac budowlanych.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.