Modernizacja mostu Siekierki – Neurüdnitz

29.04.2020

Most w Siekierkach na Pojezierzu Zachodnim ma być atrakcją dla turystów i rowerzystów. Po renowacji na moście powstanie trasa rowerowa, miejsca odpoczynku i platforma widokowa.

 

Prace na moście europejskim Siekierki-Neurüdnitz ruszyły w grudniu 2019 roku wraz z przejęciem terenu przez wykonawcę robót – firmę INTOP Skarbimierzyce. Do końca kwietnia 2020 roku zrealizowano zadania rozbiórkowe – na wyspie mineralnej zdemontowano budynek, a z mostu usunięto zbędne elementy stalowe. Przeprowadzono roboty antykorozyjne i pomalowano 5 z 9 przęseł. Trwa renowacja przyczółku starego mostu. W czasie epidemii koronawirusa prace nie zostały przerwane, a ich zaawansowanie szacuje się na około 70%.

 

 

Inwestycja zakończy się w 2021 roku. Wykonawcą jest zachodniopomorska firma INTOP Skarbimierzyce w konsorcjum z INTOP Warszawa. Autorem projektu jest szczecińskie biuro architektoniczne MXL4 we współpracy z mostowym biurem konstrukcyjnym K2 Inżynieria. Obiekt ma 660 metrów długości.
 

Polecamy:

W imieniu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego zadanie prowadzi Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Koszt inwestycji to blisko 12 mln zł, z czego 85% stanowi dofinansowanie z programu INTERREG Va. Za prace po niemieckiej stronie mostu odpowiada Urząd Gminy Barnim-Oderbruch, który jest na etapie przetargowym.

 

Most Siekierki – Neurüdnitz znajduje się w Dolinie Dolnej Odry – cennym przyrodniczo obszarze Europy. Występuje tu ponad 170 gatunków ptaków, w tym również unikalnych. Tu polują bieliki, występuje puchacz Bubo-Bubo. Właśnie dla tego gatunku zbudowano specjalne platformy lęgowe, na których może on zamieszkać podczas prac budowlanych.

 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.