Modernizacja dworca w Prabutach

29.04.2020

Trwa przebudowa dworca w Prabutach. Prowadzone są prace rozbiórkowe, konstrukcyjne oraz renowacja elewacji.

 

 

Modernizacja i przebudowa dworca w Prabutach rozpoczęła się w styczniu 2020 r. Na placu budowy w dużej mierze zostały już zakończone prace rozbiórkowe. Prowadzone są roboty, które pozwolą na kontynuację prac konstrukcyjnych związanych z wymianą więźby dachowej. Zaczęła się także renowacja elewacji dworca, która ma przywrócić jej pierwotny wygląd. Odrestaurowane zostaną też znajdujące się na niej detale architektoniczne, w tym zlokalizowana nad wejściem do dworca od strony miasta, wieżyczka. Na niej zaprojektowano charakterystyczny zegar kolejowy. Obiekt będzie miał także zainstalowaną nową iluminację.

Przestrzeń obsługi podróżnych na dworcu w Prabutach zostanie na nowo zaaranżowana. Znajdować się będzie na parterze i składać się z holu pełniącego także funkcję poczekalni, z odrębną częścią dla rodziców z dziećmi, kasami biletowymi oraz ogólnodostępnymi toaletami. W ramach przebudowy usunięte zostaną bariery architektoniczne, przy obu wejściach na dworzec zostaną zamontowane pochylnie dla osób z niepełnosprawnościami, wykonane ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących (również w najbliższym otoczeniu dworca), oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe. Powstaną elektroniczne tablice pokazujące przyjazdy i odjazdy pociągów, jak również system informacji głosowej. Na dworcu będą zainstalowane nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz system sygnalizacji pożaru. Zostanie przeprowadzona jego termomodernizacja: ocieplenie dachu, ścian od wewnątrz, zamontowanie okien o niższym współczynniku przenikaniu ciepła oraz energooszczędnego oświetlenia. Praca nowych instalacji oraz urządzeń będzie nadzorowana przez system BMS (Building Management System).

 

 

Zmiany obejma także otoczenie dworca. Powstaną: nowa mała architektura, oświetlenie, wiata rowerowa ze stojakami rowerowymi. Na placu przed obiektem i w jego bezpośrednim otoczeniu będzie wymieniona nawierzchnia. W bezpośrednim sąsiedztwie wzdłuż chodnika znajdzie się postój dla taksówek, a od strony ulicy zlokalizowano sześć miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami. Uporządkowane zostaną również teren zielone.

Dworzec w Prabutach jest objęty ochroną konserwatorską. Powstał w latach 20. XX w. w wyniku przebudowy historycznego dworca z 1876 r.

Realizacja inwestycji jest prowadzona w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. Jej wartość wynosi 13 mln zł. Zakończenie przebudowy zaplanowano na połowę 2021 r. Jest ona finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Źródło: MI

 

Czytaj także: Dworzec w Białymstoku – nowoczesność i urok zabytku

Nowy dworzec kolejowy w miejscowości Czeremcha

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.