Lotnisko w Radomiu zostanie rozbudowane

08.05.2019

W obecności Premiera Morawieckiego zainaugurowano przebudowę lotniska w Radomiu. Będzie ono zapasowym portem dla  warszawskiego Lotniska Chopina.

Lotnisko w Radomiu zostanie rozbudowane

W obecności Premiera Morawieckiego zainaugurowano przebudowę lotniska w Radomiu. Będzie ono zapasowym portem dla  warszawskiego Lotniska Chopina.

Decyzja o wyborze Radomia, jako lotniska zapasowego, została podjęta na podstawie analizy przygotowanej przez niezależny podmiot. Raport ten dowiódł, że rozbudowa lotniska w Radomiu będzie najbardziej efektywna i przyniesie najwięcej korzyści dla rynku transportu lotniczego w naszym kraju.   

Według rządzących inwestycja w radomski port ma uzasadnienie zarówno lokalizacyjne, jak i biznesowe. Radom położony jest na pograniczu czterech województw: mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego, a w niedalekiej przyszłości będzie pełnić funkcje pomocniczego lotniska dla Warszawy oraz węzła dobrze skomunikowanego z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Port będzie obsługiwać ruch niskokosztowy, a docelowo również pasażerów, którzy będą wybierali połączenia przez Radom do Warszawy jako alternatywę dla CPK.

 

Czytaj: Warunki użytkowania dźwigów w rejonie lotniska

 

Wbicie pierwszej łopaty na budowie lotniska w Radomiu (7 maja 2019). Fot. KPRM

 

Jakie prace zostaną zrealizowane podczas modernizacji lotniska w Radomiu?

Planowana jest budowa nowego układu dróg kołowania, w tym:

  • 2 dróg kołowania szybkiego zjazdu (RET)
  • 2 dróg kołowania prostopadłych do drogi startowej
  • odcinków dróg kołowania równoległych do drogi startowej wraz z łącznikami
  • dwóch płytowych dróg kołowania

Wybudowany zostanie nowy terminal (dotychczasowy zostanie rozebrany). Powstaną 3 parkingi dla podróżnych oraz dworzec autobusowy.

 

Lotnisko w Radomiu w statystykach:

 

  • po rozbudowie port obsłuży ok. 3 mln pasażerów rocznie
  • średnia dobowa liczba operacji szacowana jest na 50-60
  • planowana długość drogi startowej to 2500 m

 

Koszty budowy radomskiego portu mają być znacznie niższe niż nakłady konieczne na rozbudowę Modlina. Obiekt będzie gotowy do przyjmowania samolotów w drugiej połowie 2020 roku.

 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury; Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

 

Zobacz też: Plan Generalny dla Kraków Airport

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.