Konferencja „Zawody zaufania publicznego jako istotny element struktury państwa”

30.11.2022

Ogólnopolskie wydarzenie odbywające się 16 listopada 2022 r. w Poznaniu zgromadziło przedstawicieli 14 samorządów skupionych w Wielkopolskim Porozumieniu Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego.

 

W auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Zawody zaufania publicznego jako istotny element struktury państwa”. Wielkopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa reprezentowali: Jerzy Stroński, honorowy przewodniczący, Wojciech Ratajczak, zastępca przewodniczącego Okręgowej Rady WOIIB, Anna Głębocka, sekretarz WOIIB, Andrzej Piątkowski, skarbnik WOIIB, Mirosława Ogorzelec, członek WOIIB i sekretarz Wielkopolskiego Porozumienia Samorządów Zaufania Publicznego. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Marka Woźniaka, marszałka Województwa Wielkopolskiego, i Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznań. Gościem był Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

 

Zawody zaufania publicznego

Prezydium I sesji konferencji

 

Konferencję „Zawody zaufania publicznego jako istotny element struktury państwa” otworzyła Teresa Kruczkowska, przewodnicząca Wielkopolskiego Porozumienia Samorządów Zaufania Publicznego będąca jednocześnie przewodniczącą Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. Następnie odbyły się trzy sesje wykładów. Prelegentami byli profesorowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Wykładowcy przekazali wiedzę dotyczącą historii powstania samorządów zawodowych, osiągnięć i perspektyw rozwoju. Przypomniano, czym jest tajemnica zawodowa, dlaczego istnieje obowiązek przynależności do samorządów, jakie uprawnienia i kompetencje ma samorząd zawodowy w świetle Konstytucji RP, czym jest odpowiedzialność i profesjonalna etyka. Mówiono o tym, czy autonomia samorządów jest możliwa przy sprawowaniu władzy przez rządy RP w poszczególnych kadencjach. Poruszono też bardzo ważny temat wykonywania zawodów zaufania publicznego przez obcokrajowców. Ma to szczególne znaczenie w kontekście naszej obecności w Unii Europejskiej oraz napływu uchodźców z Ukrainy. Przedstawiono modele normatywne samorządów w Polsce. Na zakończenie konferencji omówiono temat granic etycznych wykonywania zawodu zaufania publicznego. Stawiano pytania o to, jak ważna jest współpraca wszystkich członków samorządów zawodowych na rzecz umacniania rangi i postrzegania zawodów przez obywateli, a także budowania wizerunku oraz jakości świadczonych usług.

 

Zawody zaufania publicznego

Mirosława Ogorzelec, Jerzy Stroński, Joanna Smarż, Anna Głębocka, Wojciech Ratajczak

 

Niezależne samorządy zawodów zaufania publicznego bywają niewygodne dla władzy państwowej, zwłaszcza gdy ma ona tendencje centralistyczne oraz ograniczające samorządność i uprawnienia obywateli do samodzielnego decydowania o sobie. Obecnie wiele z tych samorządów obawia się o swoją przyszłość i niezależność. Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano zamierzenia władz mające na celu wprowadzanie zmian w funkcjonowaniu samorządów zawodowych. W trakcie dyskusji zwracano uwagę na ogromne znaczenie współdziałania wielkopolskich izb w reagowaniu na aktualne społeczne i polityczne wyzwania. Mówiono też o wspólnych działaniach na rzecz polepszenia dostępności usług dla obywateli w miarę istniejących możliwości organizacyjnych oraz finansowych.

 

Mirosława Ogorzelec

Fot. Mirosław Praszkowski

 

Przeczytaj też:

Apel Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego

Kodeks etyki zawodowej inżyniera budownictwa

 

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in