Kompendium wiedzy brukarskiej od Buszrem

05.10.2015

Potrzeba wiedzy niezwiązanej z naszą pracą zawodową pojawia się na przykład w momencie budowy domu. Choć najczęściej nie wykonujemy większości prac osobiście, orientacja w temacie pozwala odpowiednio dobrać kompetentną ekipę i kontrolować na bieżąco jakość jej postępów.

W mediach społecznościowych, w komentarzach i na forach regularnie pojawiają się skargi i utyskiwania na błędy popełnione przez wykonawców budowlanych wraz z prośbami o rady – jak uratować sytuację, naprawić błąd, wyegzekwować reklamację.

Wiele z tych problemów wynika z braku czasu na przemyślenie wszystkich elementów procesu budowlanego. Nie chodzi jedynie o działania zgodne ze sztuką budowlaną – choć i tu ciągle zdarzają się pomysłowe „złote rączki”. Całościowe ujęcie tematu obejmuje przecież etap projektowania, w którym uwzględnia się od razu skutki wykonywanej pracy – to znaczy ergonomię i wygodę przyszłych użytkowników.

 

 

Na stronie www.buszrem.pl regularnie pojawiają się kompletne opracowania poświęcone projektowaniu i układaniu nawierzchni i tarasów. Zwraca uwagę przystępny, zrozumiały język, którym przekazywana jest techniczna wiedza. Każdy artykuł wzbogacony jest czytelnymi rysunkami pomagającymi zrozumieć przekazywaną treść. Na chwilę obecną można korzystać z niemal 30 tekstów. Umieszczone w działach: PROJEKTOWANIE PRZESTRZENI oraz UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ i UKŁADANIE PŁYT tworzą już teraz kompendium wiedzy brukarskiej.

 

 

Znajdziemy tu oczywiście tematy najbardziej ogólne (taras wentylowany, taras na gruncie, ścieżki, krawężniki, schody ogrodowe). Zakres przygotowanych informacji omawia także szczegółowo rzadko wspominane detale związane z nawierzchniami. Przykładem niech będą omówienia przestrzeni wokół strefy odpadów stałych czyli śmietnika, projektowania i wykonania wiaty garażowej, brukowej opaski wokół domu czy wykorzystania obrzeży lub gazonów. Ale to nie wszystko, bo tekstów stale przybywa. Za każdym z nich stoi inżynierska i architektoniczna wiedza.

 

Jeśli tematami budowlanymi nie zajmujemy się zawodowo, a mamy z nimi do czynienia tylko jako inwestorzy – wystarczy lektura publikacji poruszającej interesujący nas w danym momencie temat. Nie staniemy się przez to inżynierami. Za to z pewnością będziemy wiedzieć i rozumieć, dlaczego dane prace należy wykonywać w określonej kolejności, w jaki sposób i z zachowaniem jakich procedur.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in