Jarosławiec i Tuchola zmodernizują oczyszczalnie ścieków

28.06.2018

Jarosławiec nad Bałtykiem oraz Tuchola położona w województwie kujawsko-pomorskim na skraju Borów Tucholskich otrzymają z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie ze środków unijnych na przebudowę i zmodernizowanie swoich oczyszczalni ścieków.

Dofinansowanie obu przedsięwzięć umożliwi działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach – w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – które jest wdrażane przez NFOŚiGW w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska.

 

Jarosławiec

We wsi Jarosławiec, w której znajdują się dwa popularne kąpieliska morskie oraz wiele domów wczasowych i pensjonatów, na inwestycję z zakresu wodno-ściekowego tamtejsza gmina Postomino otrzyma z NFOŚiGW prawie 7 mln zł.

Wśród zadań do realizacji na terenie lokalnej oczyszczalni ścieków przewidziano unowocześnienie już istniejących komór reaktora SBR i lagun osadowych. Powstaną jednak także nowe obiekty: zbiornik retencyjny, komory magazynowe osadu zagęszczonego, komory stabilizacji termofilowej, komory magazynowe osadu ustabilizowanego, komory pomp osadu, dodatkowe komory reaktora SBR oraz system neutralizacji odorów. To wszystko znacznie poprawi przepustowość, wydajność i skuteczność funkcjonowania oczyszczalni. Modernizacja potrwa do końca 2020 r., a tzw. efekt ekologiczny zostanie w pełni osiągnięty na początku 2022 r. Całkowity koszt modernizacji oczyszczalni ścieków w Jarosławcu wynosi 13 248 130 zł, a przekazana przez NFOŚiGW dotacja – 6 866 408 zł.

 

Fot. © samopauser – Fotolia.com

 

Tuchola

Prawie 16,5 mln zł unijnej dotacji zostanie przekazane na unowocześnienie bazy oczyszczającej ścieki w Tucholi.

Tuchola, położona nad rzekami Brdą, Hozjanną i Kiczą oraz jeziorami Głęboczek i Mielonek, to miejscowość znana wielu turystom. Uchodzi za nieformalną „stolicę” Borów Tucholskich i jest siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Z powodu napływu dużej liczby gości także tutaj powoli kłopotem staje się sprawny odbiór i przerób nieczystości.

Wszystkie prace związane z projektem modernizacji miejscowej oczyszczalni ścieków zostaną zakończone w czerwcu 2022 r. W tym samym terminie zostaną także osiągnięte założone efekty ekologiczne. Przedsięwzięcie przewiduje przede wszystkim działania modernizacyjne w tucholskiej oczyszczalni ścieków i wpisuje się w działania optymalizacji i usprawnienia funkcjonującej lokalnie gospodarki ściekowej. Równolegle do prac w oczyszczalni założono także wdrożenie zaawansowanego systemu zarządzania liniową infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną oraz opracowanie modelu hydraulicznego sieci. Zaplanowano również wykonanie strefowego opomiarowania ciśnień i przepływów w systemie dystrybucji wody. Zakup specjalistycznego pojazdu (ładowarki) i mobilnego geofonu oraz nowe wyposażenie laboratorium pomoże w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania bazy wodno-ściekowej. Koszt całkowity projektu wynosi 31 881 563 zł, a dotacja – 16 492 288 zł.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.