Jak zdefiniować włókninę antykondensacyjną?

Artykuł sponsorowany

12.12.2023

Pokrycie dachowe to nie wszystko, co znajduje się na dachu. Poza blachodachówką czy blachą trapezową można wymienić jeszcze kilka niezbędnych akcesoriów, takich jak obróbki blacharskie, kominki wentylacyjne czy podbitka. Jednak są to dość powszechne materiały, które znajdziemy na każdnym dachu. Co natomiast zdecydowanie przyda się do pokrycia blachą trapezową, a nie jest takie oczywiste? To włóknina antykondensacyjna.

Do czego służy włóknina antykondensacyjna?

W najprostszym ujęciu, włóknina antykondensacyjna jest rozwiązaniem problemów z wilgocią. Głównie latem, wilgoć jest prawdziwym utrapieniem dla dachu. To właśnie wtedy występują znaczące różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą. Wilgoć osiada na spodzie blaszanego pokrycia i przenika do pomieszczeń ulokowanych na poddaszu. Skutki wniknięcia wilgoci mogą być opłakane, ponieważ może ona doprowadzić do zniszczenia ścian oraz poddasza. Przekleństwo wilgoci zniknie jednak w momencie zaopatrzenia się we włókninę antykondesacyjną, która odpowiedzialna jest za absorpcję wody.

Gdzie opisywana włóknina jest najczęściej stosowana? Bardzo często używa się jej w przypadku monumentalnych konstrukcji, takich jak np. hale sportowe czy przemysłowe. Świetnie też spełnia ona swoją funkcję w magazynach zboża. Użytek zrobią z niej również przyszli właściciele wiat oraz garaży.

Działanie włókniny antykondensacyjnej

Włóknina antykondensacyjna ma postać powłoki o grubości 1 mm, która nakładana jest na wewnętrzną stronę blachy podczas jej profilowania. Jej właściwości pozwalają na wchłanianie 1,000 g/m2 wody. Później dochodzi do zatrzymania pary wodnej, by finalnie została ona odprowadzona do naturalnego powietrznego obiegu. Opisywany proces rozwiązuje problem wilgoci, który w tej sytuacji staje się pieśnią przeszłości.

 

Polecamy:

>>> Wentylacja pokrycia dachowego

>>> Blachodachówka płaska jako pokrycie dachowe na domu jednorodzinnym i obiekcie komercyjnym

Zalety włókniny antykondensacyjnej

Pora porozmawiać o zaletach opisywanego materiału. Pochylmy się nad mocnymi stronami wspomnianej włókniny antykondensacyjnej. Przede wszystkim, przyczynia się ona do zwiększenia odporności pokrycia dachowego na korozję i ogień. Pozytywnie wpływa ona również na kwestie izolacji termicznej dachu oraz cechuje się ogólną trwałością, która jest wyższa niż w przypadku membran dachowych. Nie można zapominać też o nadprogramowych funkcjach, które pełni włóknina antykondensacyjna. Mowa o funkcjach wygłuszających, które zapobiegają burzeniu naszego komfortu podczas gradobicia lub burzy. Wszystko to sprawia, że opisywany produkt jest idealnym rozwiązaniem dla domów i obiektów pokrytych blachą trapezową.

włóknina antykondensacyjna

O jakich wymogach mówimy w przypadku włókniny antykondensacyjnej?

Zanim włóknina antykondensacyjna zacznie wywiązywać się ze swoich zadań wobec dachu, muszą zostać spełnione warunki, które umożliwią jej działanie. Kluczowym aspektem, który należy wprowadzić w życie, jest wentylacja wzdłuż kalenicy oraz pod okapem. Wentylacja stanowi swego rodzaju gwarancję obecności wlotów oraz wylotów, a co za tym idzie, gwarancję prawidłowej cyrkulacji powietrza, która regularnie owiewa blachę.

 

Temperatura, a właściwie różnica tych temperatur odgrywa istotną rolę podczas montażu blachy trapezowej z włókniną antykondensacyjną. Przykładowo, zimą, narażamy budynek na zjawisko kapania, które powstaje w wyniku różnicy temperatur (mowa o temperaturach na zewnątrz oraz wewnątrz budynku, kiedy ten jest ogrzewany). By okiełznać zimowy żywioł, powinniśmy stworzyć dodatkowe źródła wentylacji.

 

Istotne jest prawidłowy transport i składowanie blach z filcem. Należy być uważnym podczas przenoszenia włókniny, ponieważ materiał nie powinien być uszkodzony mechanicznie czy  poprzez działanie promieni słonecznych, wiatru czy deszczu.

włóknina antykondensacyjna

 

Czym jest podciąganie kapilarne?

Jest to zjawisko występujące w przyrodzie oraz stanowi cechę membran antykondensacyjnych. Istnieje jednak szansa na kontrolę opisywanego zjawiska. Zapanować nad nim uda się nam dzięki, prezentowanej w artykule, włókninie antykondensacyjnej.

 

Panowanie nad podciąganiem kapilarnym jest kluczowe podczas procesu montażowego. Jak zatem możemy uchronić się przed dalszym działaniem podciągania? Pierwszym krokiem w stronę skutecznej protekcji jest zastosowanie membrany, która będzie węższa od użytej przez nas blachy. Takiego działania podejmujemy się przy nakładaniu się podłużnym paneli. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z nakładaniem poprzecznym dolnym, jesteśmy zmuszeni do usunięcia ostatnich 5-10 cm membrany oraz 5 cm ostatniego panelu. By uczynić usuwanie membrany łatwiejszym, firma Blachy Pruszyński przygotowała krótką ulotkę w formie zaleceń, w której opisuje różne metody zdające egzamin w opisywanym procesie. Mowa o takich działaniach jak: malowanie, topienie czy zastosowanie gorącego druta. Warto zaznaczyć, że proces usuwania membrany może się różnić w zależności od posiadanego dachu, np. jeśli kąt nachylenia dachu nie przekracza 20o, to wymagane jest wygięcie blachy w okapie między trapezami pod kątem 45-60o w dół.

włóknina antykondensacyjna

Blachy trapezowe z fabrycznie nałożoną włókniną antykondensacyjną przyczyniają się do znaczącej poprawy jakości pokrycia dachowego, a co za tym idzie jest gwarantem wieloletniego spokoju użytkowników. Rekomendujemy zapoznanie się z naszą ofertą oraz zatrudnienie fachowców, którzy doskonale poradzą sobie z konstrukcją budynku.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in