Jak efektywnie zwiększyć wydajność energetyczną systemów wentylacyjnych?

14.02.2014

Światowy kryzys energetyczny sprzyja tendencji do większej redukcji zużycia surowców energetycznych m.in. przez wdrażanie nowych technologii i kwestię energooszczędności produktów.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy HVAC, które oferują urządzenia o znakomitej wydajności i wysokiej efektywności. Jednak nawet nowoczesne technologie stosowane w dostępnych na rynku systemach VRF powodują straty energii.

Rozwiązania ograniczające straty energii to m.in. zwiększenie wydajności sprężarki, podwyższenie sprawności wymiennika ciepła, a także aktywna kontrola poziomu czynnika chłodniczego oraz oleju w sprężarce.

Przykładem urządzenia skupiającego kilka kluczowych innowacji tego typu jest MULTI V IV LG. Zwiększyliśmy w nim wydajność sprężarki dzięki nowej technologii HIPORTM. Zastosowaliśmy nowy wymiennik ciepła z technologią zmiennych przepływów optymalizujący zarówno ilość przepływów, jak i ich kierunki. Wprowadziliśmy aktywną kontrolę czynnika chłodniczego oraz przełomową technologię inteligentnej kontroli oleju, która pozwala na śledzenie jego poziomu w czasie rzeczywistym. Innowacje te pozwoliły odnotować wzrost wskaźnika efektywności energetycznej (EER) aż o 30%.

 

Wypowiedź eksperta

Jarosław Jóźwiak
dyrektor działu klimatyzacji
LG Electronics Polska

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in