Izolowanie od drgań urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

18.06.2018

Czy zdarzyło się Państwu siedzieć kiedykolwiek na tarasie przytulnej restauracji i być rozpraszanym przez odgłosy klimatyzacji? Mnie tak – wpadająca w drgania kratka klimatyzatora psuła urok otoczenia.

A wystarczało ją tylko odpowiednio odizolować. Stosowanie urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych przestało być luksusem, a jest normalnym standardowym wyposażeniem budynków mieszkalnych, biurowców czy też budynków przemysłowych. Komfort ich stosowania niesie ze sobą często problemy występowania hałasu i drgań. Starania producentów, żeby obniżyć ich uciążliwość, nie zawsze są owocne i w trakcie projektowania warto już wcześniej przeciwdziałać tym zjawiskom. Przewidywanie takich rozwiązań w fazie projektowej pozwala uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów w przyszłości. Źle dobrana wibroizolacja lub jej brak mogą być nie tylko uciążliwe dla znajdujących się w pobliżu osób, ale mogą spowodować zakłócenia sprawnej pracy tych urządzeń, a w przypadkach ekstremalnych doprowadzić do uszkodzeń urządzeń i budynków.

 

 

W przypadku izolowania od drgań możemy izolować ich źródło lub zabezpieczać elementy z nim sąsiadujące. Najskuteczniejszym sposobem jest izolowanie fundamentu urządzenia. Masywny fundament jest pewnego rodzaju przeciwwagą dla usadowionej na nim maszyny, co zmniejsza amplitudę drgań, a kotwiąc urządzenie do fundamentu nie musimy się martwić o mostki akustyczne, czyli przekazywanie drgń przez kotwy na podstawę. Rozwiązanie takie nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza kiedy urządzenia są posadowione na dachach budynków. Wtedy stosujemy wibroizolatory punktowe sprężynowe lub elastomerowe. Firma Getzner oferuje poparte obliczeniami skuteczne rozwiązania oparte na podkładkach antywibracyjnych Sylomer® i Sylodyn® oraz wibroizolatory sprężynowe Isotop®. Mogą być one stosowane w instalacjach nowych jak i izolować urządzenia już eksploatowane.

 

Getzner Werkstoffe GmbH

Mariusz Czynciel

tel. 606 704 049

mariusz.czynciel@getzner.com

www.getzner.com

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in