INNOWACYJNA STAL

09.10.2007

3 października br. w Warszawie odbyła się konferencja Stal dla budownictwa  zorganizowana przez ArcelorMittal. Konferencje zatytułowano Innowacyjna stal. Zasadniczym celem konferencji było przedstawienie rosnącego znaczenia stali w budownictwie.

We wstępnym wystąpieniu Patrik Le Pense z koncernu ArcelorMittal wskazał na powszechne zastosowanie stali jako materiału budowlanego, umożliwiającego  dużą rozmaitość i swobodę form, zastosowań kolorów oraz rozmiarów konstrukcji. Podkreślał, że elementy stalowe podlegają w 100% recyklingowi. Zachęcał także inżynierów do korzystania z portalu firmy, który m.in. oferuje darmowe oprogramowanie. Wykorzystanie stali jako głównego materiału oraz maksymalne sprefabrykowanie elementów umożliwia znaczne skrócenie procesu budowlanego: w porównaniu do tradycyjnej technologii nawet o jedną trzecią,  co przekłada się na obniżenie ceny realizowanego obiektu.

Przedstawiciel Living Steel zachęcał firmy budowlane do udziału w tym programie,  prowadzonym przez Międzynarodowy Instytut Żelaza i Stali (International Iron and Steel Institute – IISI). Celem programu Living Steel (www.livingsteel.org) jest propagowanie budownictwa mieszkaniowego wykorzystującego stal jako główny materiał budowlany, jak również  wspieranie projektowania i konstruowania domów z poszanowaniem środowiska i potrzeb ekonomicznych społeczeństwa. Przypomniany został sukces Złotych Tarasów. W końcu września br. , w Luksemburgu przedstawiono kilkanaście projektów nagrodzonych w Europejskim Konkursie Projektów ze Stali (organizowany co dwa lata przez Europejską Konwencję Architektów Konstrukcji Stalowych, EKAKK). Celem konkursu jest wspieranie wybitnych przykładów kreatywnego użycia stali w architekturze i budownictwie. Nagrodzono m.in. projekt kompleksu biurowo-handlowego  Złote Tarasy w Warszawie. Kolejne referaty poświęcono odporności ogniowej elementów konstrukcji stalowych, w tym   zabezpieczeniom ogniochronnym poszczególnych elementów stalowych i ich grup, wymaganiom eurokodów, zabezpieczeniom centrów handlowych.  Firmy architektoniczne zaprezentowały bogato ilustrowane slajdami referaty ukazujące piękno i funkcjonalność konstrukcji stalowych. Omawiano zastosowanie stali pokrytych powłokami organicznymi na  pokrycia dachowe i okładziny ścienne. Przedstawiono zastosowanie stali w budowie basenów i akwariów.
Obrady potwierdziły stwierdzenie organizatorów, że stal jest „trendy”.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.