Informacje dla producentów konstrukcji metalowych spełniających wymagania standardów Unii Europejskiej – CE

13.11.2015

W latach 2009 i 2010 zostały wydane normy europejskie określające wymagania techniczne w zakresie wykonywania konstrukcji stalowych zgodnie z normą PN EN 1090-2 i konstrukcji aluminiowych zgodnie z normą PN EN 1090-3 oraz jednolitego systemu oceny zgodności procesu produkcji przez producentów zgodnie z normą PN EN 1090-1.

W styczniu 2011 r. Komisja Europejska wraz z przedstawicielami państw członkowskich UE stowarzyszonych w Komisjach Normalizacyjnych CEN i CENELEC zatwierdziła jednolitą procedurę oceny zgodności wykonywania konstrukcji metalowych zgodnie z normą PN EN 1090-1.

Ostateczny termin wprowadzenia szeregu norm serii PN EN 1090 w państwach członkowskich UE został ustalony na 1 lipca 2014 r. Od tego momentu wszyscy producenci konstrukcji stalowych i aluminiowych w celu wykazania kompetencji wykonawczych konstrukcji stalowych i aluminiowych muszą posiadać „Certyfikat Systemu Zakładowej Kontroli Produkcji” wydany na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 przez Jednostkę Notyfikowaną UE.

Ta zdolność/certyfikacja do produkowania i budowania konstrukcji metalowych jest obowiązkowa dla wszystkich producentów i obejmuje następujące zobowiązania:

– zapewnić niezbędne kwalifikacje personelu,

– kwalifikowanie technologii spawania dla WPQR dla różnych metod spawania i grup rodzajów materiałów konstrukcyjnych,

– wprowadzenie Systemu Zarządzania Produkcją w oparciu o Zakładową Kontrolę Produkcji dla wykonywania konstrukcji stalowych i aluminiowych zgodnie z wymaganiami normy PN EN 1090-1 i zapewnienia prawidłowości procesu spawania w oparciu o wymagania PN-EN ISO 3834.

Kiedy producent konstrukcji metalowych spełnia powyższe zobowiązania, jest gotowy do certyfikacji produkcji konstrukcji stalowych i aluminiowych wynikających z wymagań norm PN EN 1090 w celu znakowania ich znakiem CE.

Instytut Techniki i Badań Budowlanych (TZUS Praga) przeprowadza tę certyfikację jako jednostka certyfikująca, akredytowana przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej i notyfikowana w UE. Wydane przez instytut certyfikaty są ważne na terenie wszystkich krajów członkowskich UE.

Więcej na www.tzus.cz.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.