Farma wiatrowa w Tymieniu

02.10.2006

W czerwcu 2006 r. została oddana do użytku w Tymieniu w Zachodniopomorskiem największa polska farma wiatrowa.

W czerwcu 2006 r. została oddana do użytku w Tymieniu w Zachodniopomorskiem największa polska farma wiatrowa.

Farma elektrowni wiatrowych w Tymieniu o mocy 50 MW składa się z 25 turbin wiatrowych Vestas V 80 o mocy 2 MW każda. Województwo zachodniopomorskie jest obszarem szczególnie sprzyjającym wykorzystywaniu energii wiatru, w okolicy Tymienia przez ok. 300 dni w roku wieje silny wiatr. Turbiny włączają się przy wietrze o prędkości 4 m/s, a maksymalną moc uzyskują przy prędkości 12 m/s. Farma Tymień została przyłączona do sieci rozdzielczej ZE Koszalin (obecnie KE Ener-ga Oddział Koszalin). Do tej pory największą w Polsce elektrownią wiatrową była elektrownia na wyspie Wolin.

Wykonawcą abonenckiej stacji elektroenergetycznej 20/110 kV w Tymieniu była firma SAG Elbud Gdańsk Holding (dawna nazwa: Elbud Gdańsk Holding S.A.), inwestorem – firma EEZ z siedzibą w Warszawie, a projekt wykonano wspólnie z Energo – Konsulting (Koszalin). (…)
KRYSTYNA WIŚNIEWSKA
Fot. Turbiny wiatrowe Vestas (fot. W. Kryński)

  Zamów
prenumeratę

Więcej – czytaj w „Inżynierze budownictwa”, wrzesień 2006.

 
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.